Choď na obsah Choď na menu
 


História - upíri

3. 5. 2008

Obrázok 


 

História
Upíry - alebo taktiež Rodny, ako sa sami nazývajú - existujú cele storočia a z ľudského pohľadu sa vôbec nemenia. Ale spoločenstvo Rodných má za sebou svoj vývoj, vzostupy i vojny. Poďme sa pozrieť na dejiny, ako ich vidia Rodny. To nám umožní lepšie pochopiť ich chovanie v súčasnosti.

Kain a prvé noci
Ako vravia povesti Rodných, praotcom ich druhu bol Kain, prví vrah medzi ľuďmi. Pre svoj zločin bol Kain prekliaty Bohom a stal sa z neho upír(Kniha Genesis kap.4). Vyhnaný zo spoločnosti svojich druhou žil Kain na okraji ľudskej civilizácie, bál sa slnka a spaľoval ho hlad po krvi. Vo svojej samote stretol mocnú čarodejnicu menom Lilith, ktorá bola prvou manželkou jeho otca Adama. Lilith naučila Kaina používať krv ako prostriedok mocnej mágie (niektorý heretici dokonca tvrdia, že prvým upírom bola Lilith a nie Kain). Lilith naučila Kaina mnohému, napríklad zpôsob, ako vytvoriť ďalších svojho druhu.

Druhá generácia a Prvé mesto
Kain spočiatku odmietal vytvárať potomkov, považoval za nesprávne zanášať svet ďalšími svojho druhu. Ale osamelosť ho premohla a vytvoril troch ďalších, jemu podobných. Títo traja vytvorili trinásť ďalších, ktorí sa vydali medzi ľudí po celom svete, bezstarostne sa z nich kŕmili a používali smrteľníkov ako babky v sporoch proti svojim súrodencom. Kain, rozzúrený týmto chovaním, zakázal vytvárať ďalšie Deti. Zvolal k sebe svojich potomkov a potomkov svojich potomkov a vybudoval veľké mesto - Prvé mesto na svete - a tu spolu žili upíry a ľudia v mieri….mesto Enoch.

Antedeluviáni a Klany
Mier však nemal dlhodobé trvanie. Kainovi potomkovia bojovali o priazeň svojho otca a smrteľníci začali byt v ich sporoch používaní ako figúrky. Nakoniec bolo zničene i Prvé mesto - niektorí tvrdia, že to bola prírodná katastrofa; iní tvrdia, že skazu zpôsobily kúzla, ktoré zoslal jeden z pomstychtivých potomkov. Kain opustil svoj rod a od tej doby o ňom nikto nepočul. I traja upíry druhej generácie sa stali iba postavami z legiend. Ale 13 Kainových vnukov, zbavených vlády pevnej ruky, začalo úplné bez obmedzenia vytvárať Potomkov. Títo 13ti upíry boli neskôr nazvaný Antedeluviány. Ich potomkovia , stvorení ako obraz svojich Otcov, zdedili ich vlastnosti. Tak vznikli klany.

Temné časy
Klany sa rozišli po celom svete rozsievajúc nepokoj a utrpenie. I keď každá ďalšia generácia upírov bola slabšia ako ta predchádzajúca(čím je generácia vzdialenejšia od Kaina tým sú slabší…ich krv je riedkejšia), mladšie generácie vyrovnávali nedostatok síl svojím počtom. V Babylonských zigguratoch, Krétskych palácoch i Rímskych tribunáloch, všade vládli upíry ako skrytí tyrani používajúci smrteľníkov ako potravu a vojakov. Upír bojoval proti upírovi, klan proti klanu. Tak sa zo starých nezhoď v Prvom meste zrodil Džihád, ktorý zúri až do dnešných dni. Výstrelky Rodných nabrali vrcholu na začiatku stredoveku. Vtedy už upíry vládli ľuďom úplné otvorene, držiac pánov i poddaných v pevnom zovretí. Upíria populácia dosiahla nezdravých počtov a zdalo sa, že svet bude už navždy patriť Rodným.

Vzbura Anarchov
To však nemohlo trvať dlho. Deti Kainove dávali vo svojej pýche najavo celému svetu svoju moc. Jednoduchý ľud si vystrašené šepkal príbehy o monštrách, ktoré sa pohybujú v ich strede, a cirkev mu začala načúvať. Správy kňazov z rôznych strán zapálili plameň Inkvizície. V prívale ohňa a krvi sa smrteľníci mstia za všetky krivdy, skutočne i vymyslene. I keď boli upíry omnoho silnejší ako ľudia, ani ten najmocnejší upír sa však nemohol postaviť zástupu ľudí. Jeden po druhom boli upíry vyťahovaný zo svojich domou a dávaní na po spas plameňom či slnečným lúčom .Riadenie Inkvizície zapríčinilo vzburu v radách detí Kainových. Mladší upíry, ktorý boli svojimi vystrašenými Otcami predhadzovaný ako obetný baránkovia, sa postavili svojim Otcom a Starším. Na východe Európy objavila skupina upírov zpôsob, ako zlomiť mystické psychické puto, ktorým Otcovia ovládali svoje Deti (TAKZVANE PUTO KRVI). Čoskoro sa búrili mladí upíry po celej Európe, odbojné Deti zhodili jarmo svojich pánov. Pod vplyvom Inkvizície a upírích "anarchov" sa už zdalo, že Rodní budú úplné vyhubení.V 15 storočí však bol zvolaný koncil. Sedem z trinásť klanov sa zjednotilo v organizácii nazvanej Kamarila. Zjednotené klany už anarchov svojou silou prevýšili a Kamarila ich vzburu potlačila. Základným pravidlom, na ktorom sa upíry Kamarily zhodli, bola Maškaráda, skrývanie sa pred smrteľníkmi. "Už nikdy viac nebudú upíry ľuďom vládnuť otvorene", zhodli sa vodcovia Kamarily. "Budeme sa skrývať medzi smrteľníkmi, zapierať našu skutočnú podstatu pred našimi obetami." V priebehu niekoľko desaťročí si ľudia upírov pamätali už len ako bytosti z povestí. Tak sa zrodila Maškaráda a Inkvizícia pozvoľna zabudla svoj povodní ciel. Anarchovia, ktorí sa odmietli pripojiť ku Kamarile, boli zatlačení do okrajových častí Európy. Z nich neskôr vznikla sekta zvaná Sabat. Po objavení Nového Sveta a rozvojom vedy ľudia postupne na Rodných zabudli a ich príbehy sa presunuli do rozprávok, ktoré dospelí rozprávajú svojim deťom. Ale upíry, i keď na nich ľudia zabudli, stále existujú. Vojna Džihádu stále pokračuje, len otvorene nočne bitky vystriedali skryté intrigy a manipulácie prostredníctvom smrteľných služobníkov. Rodny tkajú svoje siete v neustále sa rozrastajúcich mestách. čiže Sabat a Kamarila. 
 
Noci modernej doby a Gehena Vojny pokračovali po cele storočia až do súčasnosti. Džihád zúri rovnako ako vždy predtým, len hrady boli vymenene za mrakodrapy, meče a pochodne za automatické zbrane a rakety, hromady zlata za akciové portfólia, hra však zostala rovnaká. Rodny bojujú proti Rodným, Klan proti Klanu, Kamarila proti Sabatu, dnes, rovnako ako pred tisíce rokmi. Spory medzi upírmi, ktoré začali za doby Karola Veľkého, pokračujú dodnes v uliciach New Yorku. Urážky vyslovené na dvore Ľudovíta XIV môžu byt vrátene formou ovládnutia jednej priemyslovej korporácie druhou v Sao Paule dnešných dni. Súčasné mesta poskytujú dosť príležitosti ku kŕmeniu, intrigám i vojne. Upíry však v súčasnosti hovoria čim ďalej viac o Gehenne - staré proroctvo o Apokalypse, ktoré nastane až sa prebudia najstarší upíry, mysticky Antedeluviáni, aby pohltili všetkých mladších upírov. Rodny tvrdia, že Gehenna je začiatkom konca sveta, v ktorom budú ľudia i upíry zničení v potokoch krvi. Niektorí upíry sa snažia Gehennu odvrátiť, ďalší ju fanaticky očakávajú, iní zas tvrdia, že je to jen povesť. Ale ty, ktorí veria, že Gehenna príde, tvrdia, že už je blízko, že koniec sveta príde skôr než sa nadejeme, možno už za pár rokov.
 Kamarila
 
Kamarila je mocná upíra organizácia (alebo tiež sekta), ktorá bola vytvorená v neskorom stredoveku. Niečo ako upírie "Spojené Národy”, vznikla ako obrana upírov proti útokom Inkvizície a presadila dodržiavanie Kainových Tradícii, najme  Maškarádu. Veľa Kamarillových upírov, najme ty, ktorý pamätaju časy, keď boli upíry vyháňaný a vraždení, dodržuje Maškarádu až fanaticky. Upíry v Kamarile odmietajú na sebe hľadieť ako na hrozných dravcov, radšej sa skrývajú medzi smrteľníkmi a opatrne si zháňajú potravu . Kamarila je najpočetnejšia upíria organizácia a (teoreticky) i najsilnejšia. Zahrnuje sedem klanov, každý s vlastnými zvykmi a kultúrou, čo je zdrojom konfliktov. Vedenie Kamarily vzdialene pripomína parlamentný systém, a to i s všetkými jeho negatívami. Kamarila jedná pomaly, často je nerozhodná vo chvíli, keď je potrebne jednať. Ale keď už sa k niečomu rozhodne a pohne sa, tak ju nič nezastaví.7 zakladajúcich a hlavných klanou štruktúry Kamarily a ich veľmi stručná charakteristika  sú:
·                            Brujah:[čítaj Brudžah] Klan násilníkov, ktorí odmietajú autority. Nadovšetko si cenia slobody.(v minulosti hlavne rytieri a templári dnes už len pankáči, skíni a iná háveď)
·                            Gangrel:Klan osamelých nomádov schopných meniť tvar svojho tela. Dávajú prednosť divočine pred pohodlím miest.(sú to ty ktorí sa dokážu zmeniť v netopiera, vlka čí dokonca v hmlu)
·                            Malkavian:Bizarní klan pomätencov, jeho členovia so známi šialenstvom, ktoré im ale umožňuje vidieť veci, ktoré ostatní nevidia.(šialenstvo súvisy s Kainovou kliatbou, viac v podrobnom popise malkavianov)
·                            Nosferatu:Odporný klan deformovaných monštier, ktorí sa schovávajú v kanáloch a podzemných kobkách.(ďalší klan s uvalenou kliatbou od Kaina..taktiež v podrobnom popise)
·                            Toreador:Klan elegantných a nadšených upírov, ktorý sú patrónmi umelcov, muzikantov a hercov.
·                            Tremere:[čítaj Tremér]  Záhadný klan upírích čarodejov, ktorí odhalili tajomstvo mágie krvi.(takto klan vznikol len v roku 1022 nášho letopočtu nehodou…
·                            Ventrue: [čítaj Ventru] Klan šľachticov a aristokratov, ktorý považuje za svoju povinnosť viest Kamarilu.
 

Sabat
Nejvätším nepriateľom Kamarily je sekta zvaná Sabat. Povodne sa jednalo o malé zvyšky bánd anarchov, neskôr sa však Sabat rozvinul - alebo zdegeneroval - v niečo omnoho horšieho. Sabat chce "oslobodiť" všetkých upírov z pút Kamarily a ich Starších. Sabat hlási dogma o upírej nadradenosti - upíry sú, podľa zásad sociálneho Darwinismu, na vrchole potravinového reťazca, takže by sa pred ľuďmi nemali skrývať, ale otvorene im vládnuť. Tento svoj postoj k ľuďom často prejavujú akciami, ktoré sú podľa ľudských merítok hrôzostrašné a kruté. Kamarila ich označuje za sektu násilníckych zločincov. Sabat ovládajú dva klany. Najvýznamnejší je klan Lasombra obávaný pre svoju schopnosť ovládať tiene a temnotu(to sú ty z legiend ktorý dôkazu stvoriť tmu ktorú neprekoná žiadne svetlo). Ich spojencom, a taktiež príležitostným rivalom, je klan Tzimisce [čítaj Tcimič], klan zvrátených bádateľov a čarodejov nechválne známych svojou krutosťou. O Tzimiscioch sa tvrdí, že majú schopnosť pretvárať ľudské tela - svoje i svojich obetí.(Nosferatu síce sú odporní ale často až komicky ale Tzimisze  sú odporní hrôzostrašný a dokážu pretvárať všetko...napríklad vám dokážu vytiahnuť rebrá nad kozu a iné svinstva... títo sú poslední rodny ktorých by ste kedy chceli stretnúť...každý sa aj tak od strachu poserie)

Anarchovia
Niektorí mladší upíry odmietajú vládu Kamarily i Sabatu. Títo upíry sa samy nazývajú anarchovia na počesť bojovníkov, ktorí viedli veľkú vzburu v 15. storočí. Vätčšina týchto moderných anarchov sú mladí a nespútaní Brujahovia a Kaitifovia, i keď v ich radoch je možné nájsť príslušníkov prakticky všetkých klanov. Pre Kamarilu znamenajú rovnaké nebezpečenstvo ako termity pre ľudí. Jednotlivo sú neškodný(jedna sa väčšinou o rodnych nie nižšej ako 10 generácie...i keď výnimka potvrdzuje pravidlo), ale sú potenciálne nebezpeční, keď sa im umožní sa množiť a slobodne pohybovať.
Neutrálne klany (ty čo na všetkých kašľú)
Štyri klany sa rozhodli nepridať  na žiadnu stranu vo veľkom Džiháde. Spolupracujú (a súperia o moc) ako s Kamarilou, tak zo Sabatom. Sú to: Assamity, klan smrteľných zabijakov pochádzajúci z Blízkeho Východu,  Setiti,…… temný kult upírov, ktorí uctievajú svojho  Antedeluviana Seta; Giovanni - osamelá rodina mafiánov, nekromantov, a bankárov . Ravnosovia, prevažne kočovné kmene cigáňov a zlodejov


Inconnu
Niektorí starí a mocní upíry už odmietajú hrať hry ako Kamarila, či Sabat a hľadajú kľud v osamelosti a odpútaní od okolného sveta. Títo Starší sa nazývajú Inconnu. Odmietajú mocenské hry sekt a klanov a miesto toho sa snažia porozumieť sami sebe. Niektoré povesti tvrdia, že Incunnu opustili Džihád kvôli niečomu veľmi temnému a zlému, ale vätčšina upírov vie, že sa jedná len o zklamaních samotárov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

RE : Zdroje

(autor, 23. 6. 2012 21:13)

Hmmmm....a načo ti budú moje zdroje...nemám dôvod ich niekomu vešať na nos...ale inak som tu everyday...

:-) nieco podivuhodne

(radush, 2. 11. 2011 22:57)

nechapem tomu kedy sa uz nieco zisti vsetci zijeme len v tom ze si kladieme otazky existuju alebo nie .... myslim si ze som uz jedneho videla ... preco by kazdy o nich hovoril keby nikdy neexistovali ... je to ako s mimozemstanmy :/ ..... podla mna existuju .... ten chlapec videla som ho vecer bolo asi poljedenastej a oci mu svietili na modro stale sa na mna pozeral a nevedela som s neho spustit zrak ako keby ma nieco pritahovalo a potom zrazu zmizol ..... ktoremu cloveku mozu svietit oci a este k tomu vecer :-( ..... neviem si to vysvetlit ...

zdroje

(Lucia, 31. 5. 2012 19:35)

skoda ze sa tu autor nevyskytuje casto, mna by celkom zaujimalo odkial cerpal informacie. Zaujima ma tato tema, ale skor v rovine teoretickej ako praktickej, no zial doteraz som sa k nejakym hodnotnym dielam na tuto temu nedopracovala. Tak ak nahodou sa tu autor zjavi, privitam hocijake zdroje, kde sa da nieco precitat o upiroch (hlavne tie odkial cerpal) predovsetkym knihy, nie internetove stranky. Vdaka

len názor

(Nika, 9. 2. 2011 16:08)

Pozrite ja verím že medzi nebom a zemou niečo existuje ale nemyslím si že v dnešnej dobre sa stretávame na ulici s upírmi :) Ako ked som bola menšia verila som na každú trápnu blbosť ale dnes nie. Ja si myslím že sú to iba fámy nexistujú žiadne dôkazy jedine tie vykopané telá ktoré boli neviem ako pochované ale tí ktorí tie telá pochovali boli tiež len ľudia veriaci v upírov ale nikto nemôže dokázať či tí pochovaný boli alebo neboli upíri. Nejaký režiséry natočia film kde si herci založia umelé zuby a ľudia sa idú zblázniť a ešte aj chcú byť upírmi choré:D

Ja som taká

(Naťa, 25. 11. 2011 19:53)

Ja som s kamoškou v lete odriekavala niake kúzlo aby sm eboli upírkami a čast m esa o tom rozprávali a ked mi poslala tuto stranku tak som čítala všetko a ked sa v inom članku písalo o precitnutí ,tak om sa nad tým pozastavila ja by osm aj vyskušalu tu krv nemam rada leto lebo u teple a slnečne dni ale zaroven z viacerých člankov som čitala rozne famy o životoch upírov a o ich členení .Rada by osm bol aupírkou aj ked sa to zdá nahlavu a nemala by som o tom takto verejne hovoriť.A keby som nahodou sa nou stala namala by osm nikohokomu by som mohla doverovat len mojej kamoške Maťke =) dufam že sa nam to podarí už v minulosti sme skušali krv ale to ked sa porežete alebo kuraciu kedze byvam na dedine a mame hydinu a chutilo nam to dufam že nimi raz udeme

pravda?,

(Dada, 1. 3. 2011 22:37)

Ja fakt neviem že či sú tieto rôzne povery pravdivé alebo nie ale dosť som sa zaujímala o chorobu s názvom Porfýria a myslím že ak sú tieto veci a upíroch a pod. pravdivé tak asi majú Porfýria a Vampirizmus niečo spoločné :) príznaky choroby sú fakt veľmi podobné napríklad kožné reakcie na slnečné svetlo, červenanie zubov a dasien, alergia na cesnak a problémy s krvou.