Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

vysvetlenie

(exit, 19. 11. 2009 23:26)

upir alebo vlkodlak, kazdy sa nim moze stat, je to forma posadnutosti za ktoru si kazdy odpoveda sam, niekto ma na to vecsie predpoklady a niekto mensie. zvecsa to zacina na psychyckej urovni, ale ked sa clovek nezdraha a naplno prijme vlastnou volou bytost s ktoru sa spoji, moze sa z neho stat selma, ibaze to uz nie ste vy sami, ale ovlada vas demon, moze vam prist vzdy na pomoc ked ste v uzkych, no neskor ak sa vyvam veci vymknu spod kontroly staVATE SA OTROKOM, zacina to tak ze sa prepaja vasa vola s volou jeho, jeho myslienky preberate za svoje az postupne vasa vola upadne a ste otrokom, vtedy ked si to uvedomite moze byt uz neskoro, z vecsej casti ovlada vase zmysli a vase telo on, vtedy vam uz nepomoze ziadna psychiatria, pomoze vam len exorcista, problemom je aby vas niekto k nemu dostal, zviazal, a aby ste to cim ste zviazany neroztrhali inac sa neudeje nic pekneho, prve priznaky ked sa prepoji vase vedonmie s jeho vedomim je ze on vam da pocit fyzyckej sili ktoru naozaj mate, lahsie riesite problemi,zmysli pracuju lepsie, casom vyhladavate samotu aby ste sa mohli rozpravat so svosjim kamaratom nerusene, distancujete sa kedikolvek od spolocnosti od rodiny ked citete ze je cas sa rozpravat, byva to hlavne v case ked ste psychicky labilny.. po opici, v niektorych drogach, v case sklamania.., postupne preberate jeho identitu na seba, on to roby rafinovane aby vas nevilakal, keby sa vam nasilu tlacil na zaciatku vylakali by ste sa a davali by ste si na to pozor, ked vsak je z vecsej casti vo vas, mavate vypadky pamete a tp uz je zle ked sa prebudzate v lese alebo sam na opustenych miestach, alebo sa preberate ako vrcite a chodite po styroch, snazite sa proti tomu bojovat len uz moze byt neskoro, naozaj len volou silny ludia sa dokazu dostat z takehoto stadia bez pomoci inich, KAZDY PRIJMA PODSTATU SEBA SAMEHO AKU CHCE, HORSIE JE AK JE VASOU PODSTATOU PRENECHAT PODSTATU SEBA DRUHEMU. tento text sluzi len ako ozrejmenie, nie ako navod

Možno

(Carmellia, 5. 11. 2009 9:05)

Všetci tu píšete jedno a to isté... Jeden verí druhý nie... Dajte upírom, vlkodlakom, mimozemstanom a dalsim stvoreniam pokoj...Ked sú tak nech zostanu tam kde su a ty co sa ukazuju su len naruseny ludia... Myslite si ze by ľudia nechali behat po svete upírov ako tých co sa ukazuju v tvshow??? je to len dobra reklama... Nemyslim ze upir je sproste stvorenie ktore vybehne von a krici huhu ja som upiir... mozno je im dobre tam kde su..zostavaju tajomnymi a to je na nich to zazracne... mozno do buducna na nas ludi nieco chystaju..a mozno sa s nami len niekto zahrava. ;o)

END

(Niki, 1. 11. 2009 1:31)

Neviem ci mam verit na upirov alebo nie ale proste ta web stranka ma zaujala...prosim nesmejte sa mi.Ja chcem byt upir uz len tym ze nemam nadej prezit do Silvestra.Ja nechcem umriet a kazdym dnom mi je horsie... :( nechcem prist ani o mojich najblizsich..Nikdy som nepremyslala ze sa nedozijem 20 rokov..A nemam sa ani komu zdoverit.. Proste nechcem nic take nieco vysvetlovat kamaratom ze nechcem umriet..proste nechcem aby ma lutovali.. :( Keby tak na svete zili UPIRI a nemusela by som stratit to co mam a co si vazim :(

Mozno..

(Lafra, 30. 10. 2009 22:28)

Podla mna upiri existuju....hmm...je divne kebyze neexistuju...tak by sme o nich ani nevedeli...aspon kedysi davno ich musel niekto vidiet alebo neico podobne aby mohol nieco taketo povedat....a to ist eplati aj pre vlkodlaky....toto clovek musel vidiet...pochybujem ze by ho to sameho napadlo...bal sa sveta ako takeho a nie si est evymyslat nejake hluposti co nie su pravda...podla upiri existuju..aj ked mi o nich nevieme...zmizne clovek a nikdy ho uz nikto nevidel...kolko je takych pripadov..no milion...a kam sa podeli...ani pan boh nevie..!!!

hmm

(yco, 26. 10. 2009 0:39)

tak za prvé... neviem či upíri existujú alebo neexistujú .. ale aj napriek tomu ma to fascinuje.. ale zároveň tomu neverím .. skôr si myslím že sú to ľudia s nejakými mentálnymi poruchami ktorí naozaj tú krv pijú.. to či sú silnejší,rýchlejší alebo nesmrteľný o tom pochybujem.. ale keby mi niekto podložil nejaké dôkazy o tom.. prečo nie.. veľa vecí človek ani len netuší že existujú .. tak prečo nie Upíri.. možné je všetko.. ale bez dôkazu .. neverím.. =)

wsetko je mozne!

(saimon , 18. 10. 2009 19:35)

to ci existuje upir wlkodlak...alebo neco podobne ...dokazane nieje...ae je wela pripadow kde nasli mrtweho cloweka ktory mal uplne wycucanu krw ...alebo ked sa deatroite narodilo decko zo z ohawenou twarou a ete k tomu aj so zubami....je wela podobnych pripadow ...lenze problem je ze nato nieje wyswetlenie...wzdy to je iba nepriamy dokaz.ked sa to wobec da tak nazwat ....alebo to co si ludia pomyslia......ae je prawda ze ked na swete existuje niekto kto umre (mi ludia)...tak je mozne ze moze existowat niekto kto zije zas wecne....mne je jedno kto si o tom co pomysli ...ja len howorim ze mozne je wsetko......

mytus

(denisa, 16. 10. 2009 23:20)

upir, vlkodlak, vila ... to su vsetko mytologicke postavy. urobte nieco zmysluplne a pozrite si, co znamena slovo mytus.
viera v realnu existenciu ktorejkolvek mytologickej bytosti pristane ludom bez vzdelania mimo civilizacie, so slabym intelektom alebo psychickou poruchou. inak je to dost velky trapas. ako ked 30rocný clovek stále verí v santa clausa, co na saniach tahanych sobami roznasa na stedry vecer darceky.

Ahoj

(Sheron, 11. 10. 2009 21:19)

cawte podla mna na tom nieco bude XD no priznavam sa uz od mojho detstva (5 rokov som mala ) verim ze upiri existuju XD tento clanok ma zaujal ale nemyslim si ze vsetko v nom je pravda ja neverim na takych upirov co zabijaju ludi kvoli krvy a nemozu na slnko a maju spicate zuby ( to je podla mna hlupost ale samozrejme je to len moj nazor) pozerala som Twilight a je to faj film ale myslim si ze ho tu ani nemusime spominat Twilight je predstava Mayerovej ktora si takto predtavuje upira ale samozrejme kazdy si predstavuje upira inac :) a ja proti tomu nic nemam ale hovorim vam hned ze ziadny Dracula nebo, upir Dracula existoval ale nebol to ziadny upir jeho zalubov bolo stinanie hlav ludi ako za trest ale za vela mu vdacime :) priznavam sa mozno sa zasmejete ale ja som si prve namyslala ze som upir som bledsia a trpim velkymi bolestami hlavy a pod rebrami uz niekolko rokov stale jem XD ale chudnem a nic ma nezasiti citim lepsie ako ostatny citim aj krv aj ked je daleko atd. XD ale asi to nema nic spolocne s upirstvom krv som este neskusala iba svoju a chutila mi ale normalne som ju este nepila a asi ani nemienim no asi uz budem koncit :D rada si pokecam s clovekom ktory ma tiez svoj nazor XD alebo to je jedno :D moj email je balmona1@azet.sk tak ze na pokeci samozrejme som balmona1 dakujem a majte sa keby mi niekto vedel povedat co to mam za problemi alebo chorobu kludne napiste papa

pre wierdo

(som nikto, 22. 9. 2009 14:54)

sorka ale je mi steba smiesno:Dkeby si fakt videl upirou a vies kde sa nachadzaju tak by si to rovno napisal a nenatahoval by si to jak sopel...a ked si myslis ze mas veeeelmi bujnu fantaziju...fakt sorka...ale ak mi das nejaky dokaz tak mozno ti uverim...vlastne vsetko je mozne:))

upir

(wierdo, 21. 9. 2009 19:52)

preco nie ja ........ cawko ale mas ti pravdu ale ja som upir ale to iste by som napisal aj jato iste len to uz sa ani neukazem ale nevadi no ale az na jedno co som videl vinalezcu vitvaral nejaku zbran ktora premeni cloveka na upira a zobral som ju a to bola pekna zbran ale velmi taska len vazne ponahlam uz idem caw

upir

(wierdo, 21. 9. 2009 19:38)

ti napis my prosim rad bi som pokecal z clovekom len nemam rad ked ma vidia ale este ze tu je nejaki tento poditac ale som pomali upir ale ponahlam za upirkov caw ale mam meno na icq drago tak ako chcu ti vsetci ludia poznat upirov nikdi mna kedisi videl clovek a usiel do domu ale mam ho v pasci idem caw

upir

(wierdo , 21. 9. 2009 19:28)

ak chcete viem de su upiri aj tu u mna na slovensku som videl upirov len my neublizili a cudoval som sa ale zistil som ze som napoli clovek napoli upir ale aj tak nikoho nehriziem som bledi aj ako upir ale jem ludske jdlo aj pitie ani chut do jedla nemam ale krv mi chuti najviac ked som par ludi pohrizol len uz im radsej neublizim ale ak chcete si somnov nejak pisat tak cez icq moje meno drago a moje meno dark dragon ale pod tim menom ma nikti nenajdete len neviem odkial som aako upir jj ale caw mam rande s upirkov caw caw a uz chce ist na krv caw caw caw caw caw

omg

(mata, 20. 9. 2009 15:36)

nejak tu toho rpibudlo uz som tu dlho nebola este stale tomu verite? ja uz asi nie vsetko je zahada a asi to tak ma byt

Niesom upír ale...

(Mačka, 20. 9. 2009 14:25)

Ja niesom upír. ani ním byť nechcem. Viete sú aj iný. Čo ja viem...vlkolaci. No ja som niečo:) iné. ale potrebujem sa z niekím porozprávať. Najlepšie s Autorom.
ICQ: 450-690-045
Pokec: YunySell

A mimochodom to že upíri by sa nepriznali je blbosť. Nieje dôvod aby o sebe nedali vedieť :) Tekže tí ktorý to tu kritizujú nech zalejú do diery. Ak by si mysleli že upíri neexistujú necodiliby na tieto stránky :) Tak ak majú niečo proti tak nech si to nechajú pre seba lebo sa im velmi lachko niečo stane ):D

Pre Sammy

(MJ......, 20. 9. 2009 10:48)

Ahoj Sammy.Prosim ta,ak si realna naozaj,prosim odpis...Chcela by som si s tebou popisat...Mozno chcem vela,ale NIKDY netreba stracat vieru...DAKUJEM


S Pozdravom Maja

pre Lyja

(Lucy, 15. 9. 2009 1:04)

nebudem sa tu rozpisovat o tom kto comu veri ..kazdy ma svoj rozum ..len by som chcela trochu poopravit alebo skor upozornit teba Lyja ze svet upirov ci uz ten vymysleny alebo skutocny(podla toho ci veris alebo nie) vznikol davno pred nejakou Meyerovou a teda ho nevytvorila ona..akurat mozno trochu pozmenila ale to je tak vsetko ... jaj a este k clanku .. zaujimave citanie aj pre niekoho kto o tom uz co to vie...

trapas

(trapas!, 9. 9. 2009 0:50)

boze aj ja som neskutocne biela(aj mna sa stale pytaju ci mi je zle leob som fakt bleda) mam uplne az cierne oci,kruhy pod ocami uz od dectva a v predu spicate zuby a krv mi teda vobec nechuti:D to som akoze kvoli tym chujovinam co pisu v blbom twilighte alebo co najdete na nete upir?:D vsetko je to aj tak o psychike ked tym cete byt tak sa tym stanete apson v tej vasej hlave:D inak su to uplne blbosti:D a bledy mozete byt aj preto ze ste chudokrvny:P

!!!

(VMPN:!", 7. 9. 2009 20:18)

Alex, si veľmi vynaliezavý človek!...skoro vo všetkom máš pravdu...viem pochopiť že ak tvoje okolie nechápe alebo neverí tomu čo hovoríš máš neistý pocit...jednu chybu ktorú som zastihla v tvojom texte je že veríš Kaplanovi o tom že po svete chodí viac než 1000 upírov!!!..ale mýliš sa je ich tu oveľa viac a nikomu nepomôže cesnak ani nič podobné...ale na druhej strane ľudia ktorý veria na upírov ale boja sa ich, robia veľkú chybu tým si prílákajú iba zbytočné problémy!!!
Ja sama patrím do skupiny ktorá potrebuje krv!!!..Len tak dalej!!!

???

(???, 5. 9. 2009 18:14)

??? Myslíš si že je to pravda??? Mne sa skôr zdá že tí ľudia o ktorých píšeš nie sú na tom psychicky dobre ved keď len nad tým uvažuješ upíri sa odjakživa stránia ľudí ... dal by si mi internetový zdroj odkiaľ si čerpal???

:D:D:D:D:D

(tatata, 5. 9. 2009 15:10)

twilight je debilina a polovici z vas vymila mozog
keby ste len vedeli ake bludy tu pisete tak by ste chodili po kanaloch
ste sproste naivne deti bez mozgu
a este ked tu davate svoje ICQ ...v nadeji ze vam upir napise ha ha najskor z vas niekto urobi debilov a za chrbtom sa vam bude smiat


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »