Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: rychle

(Vfhcddf, 21. 4. 2012 22:58)

Vies ako nas tieto tvoje reci urazaju nemas pravo na mesacny kamen !!!?!!?!??!!!!!

Vfhcddf _ počúvaj ma

(Simča, 26. 4. 2012 10:11)

Si fakt upír ?? :/ ak áno tak verím :D ale neklam :D

Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(misa, 1. 7. 2012 17:34)

šibe ti upiri niesu len velmy la pozera upirske denniky alebo twilight saga

Re: Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(beba vlkodlak , 9. 5. 2013 15:30)

no to že ti chuti krv to je choroba taku poznam najskôr si budeš cicať svoju a potom ked ti nebude stačiť tak zvieratam a nakoniec budešpre ňu robiť všetko aby si ju mal a budeš kradnuť z nemocnice krv aj ked som vlkodlak a na tu stranu sa viac prikladam tak by si mal skusiť niečo čo ti chuťi a na krv zabudnuť upirie priznaki su ine moja kamaradka je upir aja ju poznam

Re: Re: Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(Renáta, 21. 7. 2013 20:09)

Asi, máš vážne problém, pretože existuje taká choroba. Neboj sa, z upírom to nemá nič spoločné ( aj keď je fakt že ja som žiadného nevidela a pravdepodobne ani neuvidím, lebo nie sú ), len si nahováraš že musíš piť krv a zo zvyku ti začne chutiť, alebo jej máš nedostatok,a preto ju potrebuje tvoje telo a mozog to vníma ako fakt že sa z teba stáva upír. Veď nedostatok krvi je normálna choroba. Tak sa snaž nikoho nezožrať ;) :D

Re: Re: rychle

(ll, 8. 5. 2012 15:01)

ChoĎ do ezoteriky vole! :D

Re: rychle

(Vl, 22. 4. 2012 10:13)

Pocul si uz o cistokrvnich vlkodlakoch su asi 5 na svete cistokrvni je 100krat silnejsi ako povodni su to potomkovia povodnich ale asi si onich este nepocul!!!!!!

Re: Re: rychle

(samovrach, 22. 6. 2012 22:28)

od mala ma fascinuje stat sa raz vlkolaj ale ako sa to da?

Re: Re: rychle

(katka, 24. 7. 2012 22:59)

a ty si o tích vlkodlakoch aj videl? na vlasné oči?? lebo ja som videla iba niečo hh

Re: rychle

(Niekto, 29. 4. 2012 15:39)

prosim ta premen ma budem ti vdacna a spravim vsetko to co mi povies prosim ak je tu niekto upirt tak nech mi napise na moj eimal miki1998@centrum.sk prosim

Re: rychle

(doughterofbastion, 13. 5. 2012 18:55)

zabudni na upirske denniky....realita je ina...

Re: rychle

(to je fuk , 28. 5. 2012 22:13)

Ak si nerobíš srandu tak ja!

Re: rychle

(Alex :E, 11. 6. 2012 23:18)

Ahoj tu si fakt upir ja bt som sa chcela mozno pridat ale ked mas fb tak mi ho daj a porozpravame sar

Re: rychle

(siska.s, 19. 6. 2012 14:48)

ahoj ked uhryznes ale nevisajes krv tak sa stane ten dotyčný upírom a bolí premena? a este je pravda že mas studenu pokozku? a si strašne peký? potom je pravda že vyzeras na 17rokov?

Re: rychle

(VAmpire44, 23. 6. 2012 15:33)

Rad sa pridám !!!!

Re: rychle

(Broco, 25. 6. 2012 18:02)

cau Klaus daj mi tvoj e-mail chcel by som s tebou hodit vaznu rec.

Re: rychle

(Vamp.Janči , 18. 7. 2012 22:49)

Bodaj by si mal pravdu :) išiel by som do toho :)

Re: rychle

(..., 20. 7. 2012 19:55)

ti kkt. prestan lebo... ano historky s filmou si nechaj ... este raz.

haha

(iba ja , 21. 7. 2012 15:11)

Klaus chceš sa naozaj stretnuť s ozajskim vlkolakom... haha nerozosmievaj ma šak na nas nemaš a už vôbec namňa a vôbec nejsme na vihinutie ježiši šak sa uvedom si fakt streleni ak ťa nikto do teraz nezložil terba to iba povedať ..... ach jo si fakt na hlavu :DD
Živote vy upíri na nás Na ozajskych vlkolakoch nebudete mať!!!
Vieš keby si bol naozaj tolko na svete mohol by si si všimnuť že je nas tu ešte strašne vela a dasa nás veľmi lahko všimnúť!!! Len že vi Upíri ste na to až priliž blbi!! hahaha Jaj a abi som nezabudla daj sa liečiť magor!!! Haha a že si sylnejši no mňa skoro porazilo od smiechu :DDD

Re: haha

(Drakenhof, 1. 11. 2015 14:13)

Tak ty chceš povedať že najväčší vzdelanci sú hlúpi? Ty ma nechci rozosmiať. Jediný z vás kto na tom bol s rozumom v poriadku boli starý Volchvy , no ako sa tak pozerám tak ti sebavedomie a prehnané opisovanie vôbec nechýba. Asi tak ako všetkým tu na tomto fóre. Radšej sa všetci pustite do štúdia a zahodte populárnu literatúru.
Týmto textom nechcem nikoho urážať , len posunúť k zamysleniu a precitnutiu.
Bez tak nemáš podľa môjho mienenia ako o vlkodlakoch tak aj o upíroch ani len poňatia o ich fyziológii a charakteristike. Už vôbec nie že by si bol jedným z nich. Aké typické.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »