Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pre toho bez mena

(zuzul, 13. 4. 2009 18:34)

Píšeš zaujímavo,neviem koľko máš rokov ale prečo úbohí-človek je preto na vrchole ,aby vedel stále viac a prečo trpiacich,keď utrpenia je na každom kroku.Láka nás niečo zvláštne,niečo nad čím bežne nezatvárame oči, niečo,čo sa vymyká z bežnej reality.Myslíš,že upíri sú trpiaci a ak áno,potom nevieš o utrpení nič.

no som tu zas uz som tu pisala

(mata, 13. 4. 2009 15:07)

takze citala som si vselijake veci par knix proste nie vela a mali sme v skole urobit uvahu tak som si vybrala temu upiri hej zacala som knihami filmami ale tak zistila som ze je to dost ovplyvnne tym co o tom pocujeme tak som to roztrhala a zacala som odznovu dosla som k zaveru ze by bolo neuveritelne aby mal niekto supersxopnosti nesmrtelnym byt to neni az tak podla mna by to bola nuda aj ked vediet ako to tu bude tak o 1000 rokov je zaujimave a tak dospela som k zaveru ze zijeme akoby neexistovali a predsa zijeme ti co sa tym zžaoberaju im vecinou preskoci al tak ja sa tejto temi asi nevzdam aj ked je tu riziko ze skoncim na psyxine ale mna to roste zaujima a aj vela ludi lebo sme zvedavi a neznesieme ked nieco nevieme a aj shakespeare napisal ze je lepsia hrozna pravda akouspokojujuca loz napisal to krajsie ale ja niesom shakespeare ak cete napiste mi na pokec nick mam mata842

Prečo

(Meno neexistuje, 12. 4. 2009 19:23)

Prečo ľudia neobdivujú krásu ľudí tak ako by mali...
Chyby, poučenie je opak odlišnosti
Každý jeden z vás čo tu napísal by chcel vedieť viac ako vie doteraz ... myslíte si vari, že váš život nestojí za to aby ste sa pozerali niekam inam...
Ľudia nikdy neboli stvorení preto, aby poznali všetko...
Načo chcete poznať bolesť trpiacich? ... úbohí

Upiri

(tweety85, 12. 4. 2009 12:08)

omg ked som toto cital a tie vase prispevky skoro som uveril ale treba si od vsetkeho drzat odstup, co vam znie uveritelnejsie ze upiri skutocne existuje alebo je to nejaky zmiesany druh psychickej chorobi a ludia tu pisu len preto aby boli zaujimavy a pomutili ostatnym hlavu ? Poznate take ze autosugescia to znamena ked clovek fakt veri dacomu a natlka si to do hlavy a potom sa tak aj citi a sprava ako napr. ze neznasa svetlo a je aj taka choroba ze clovek nemoze byt vystaveny svetlu je zriedkava ale je. A taky jeden dotaz ked uz tu citam tak kolky tu akoze ste upiri povedzme ze 5 a ste z celeho slovenska(sice keby to bola pravda tak sa len male percento skutocnych upirov tuna ozve) ale dajme tomu ze hej tak potom na slovensku zije dajakych cca 5,5 miliona ludi na svete cca 6,5 miliardy takze taka jedna tisicina a z toho mi vypliva ze 5*1000=5000 a uvazujte keby sa len jeden z nich preriekol za ten dlhy cas (myslim od kedy existuju kamery)(su sice mozno silny a rychli ale neznamena ze 100 percentne NEOMYLNI, hlavne ked som cital ze sa to moze stat beznym ludom) pred nejakou kamerou ukazal co dokaze daco nadpriroduene okamzite by to obletelo svet ved internet mame napr. youtube. Ja som o nich pocul len ako o historkach tak ako o vlkodlakoch alebo o mimozemstanoch takze to takto aj berem ked sa mylim tak sorry ale doposial som ziadnu serioznu debatu o nich nepocul, az do vtedy ked som neprisiel na tento blog ale som zvedavy ze kolko rokov mate co ste sem prispievali lebo ja mam 16

kto si

(ina, 1. 4. 2009 13:08)

to Lullaby
kto si in web

ukažte sa

(zuzul, 30. 3. 2009 19:09)

CHcem vediet o vas viac,tak sa ukážte,čo vlastne ste...

čo robíš

(zuzul, 14. 3. 2009 14:30)

a čo preto robíš, aby si sa stal upírom

upíri

(will2106, 13. 3. 2009 11:22)

podľa mňa upíri existujú len si nie sme schopný to uvedomiť a tiež sa snažím stať sa upírom

realita

(zuzula, 9. 3. 2009 19:57)

verím len tomu,čo vidím na vlastné oči,asi pozeráte veľa filmov s upírmi,preberte sa do reality

VERIM

(LAURA, 8. 3. 2009 19:35)

neverim tym ludom co sa ukazuju v telke ze su upirami a ze piju krv a pod.to urcite v sebe len potlacaju nieco,a chcu sa zviditelnit aby boli zaujimavy.verim ze upiri existuju, ale nechcu aby o tom niekto vedel. ale mam hroznu tuzby niekoho akeho spoznat,neviem ale preco viem ze je to divne a takych ludi ako som ja sa tu najde vela ale stale mam proste cudny pocit pro kazdj mojej cinnosti ale neviem ten pocit pomenovat.a musim na to stale mysliet vo dne i noci.mam hrozne sny a uz tomu vobec nechapem.ak viete niekto nieco alebo ste niekto nieco videli alebo mate take pocity ako ja alebo chcete o tom len popisat tak mi napiste na nic na pokeci lara1213 .ps.prosim autor napis mi co si o tom myslis na moj nick budem mi velmi vdacna

ja na nich verim su skutocny!

(alice, 8. 3. 2009 19:09)

podla mna tu ziju su neludsky krasny,rychli,piju krv a podobne...

a čo ak hej ??

(GirL_Vampire , 7. 3. 2009 20:41)

a čo ked upiri naoza existuju ?? čo ked nam xodia v noci pit krv ?? čo ak su to mrtvy ludia ?? čo ak vstavaju v noci z rakvi ?? čo ak ... ?? mate na to odpowed ?? ak hej ozvyite sa na kec na mishulqa_22

Blbosť

(Achillea, 22. 2. 2009 22:28)

Hm len tak zbežne som si prečítala pár vecí o upíroch a myslím,že nejestvujú.Ak áno neukážu sa.Táto téma je diskutabilná,ale v podstate nemám nič,prečo by som mala veriť.A ľudí čo majú tú chorobu,za upírov nepovažujem a tí,ktorí sa za nich považujú,tak tí sú iste viac než mimo.

LEN TAK

(maria, 22. 2. 2009 21:19)

noom je to fajna stranka vela zaujimavosti a vazne su upiri aj na slovensku a musa sa chcranit pred slnkom chcela by som odpoved ak mozte napiste mi na pokec strapusik133 dufam ze mi niekto napisete dakujem

,,,,,,,,,,,,,,

(-----, 22. 2. 2009 20:12)

Takze kdo je tu upir zavolajte na toto cislo ci ste fakt upiri 0908439452

-chodim tu casto.. :D

(Romana, 22. 2. 2009 16:12)

mas pravdu...aj ja si to myslim

Ludia si len vymyslaju

(hOcOoOoOo, 22. 2. 2009 10:18)

blog je v pohode az na tie primitivne keci ludi co si myslia ze su upiri...oni su asi dati psychopati..ked daka zena si obrusy zuby a s spi v truhle neznamena to ze je upirka....pravdepodobne jej len preplo !! podla mna upiri existuju ale ty pravy sa k tomu na 100% nepriznaju !!!

Nemozem

(ICQ 454 905 896, 20. 2. 2009 13:55)

LUdia to co tu pisete su same kraviny... asi tomu zacinam verit ze existuju ale zaujimave je... ze keby som bol upir tak to tu isto nepisem.. ludia co sa tu ohlasuju ako upiri su asi vadni a robia si z ostatnych srandu... a ako mozete niekto kecat take ako... mam v noci silu alebo take kraviny.... proste ju mate a ak ste upirom tak by ste to isto vedeli ako prvi... je to fascinujuce... ano to je pravda... byt tak upirom pekna predstava.... mat tu moc.... charizmu... a vsetko to co som sa dozvedel na internete.. ale neviem ci by nejaky upir napisal sem... asi nie.... mas dobry blockk... sa mi to moc paci... mas tu dobre veci a hlavne k veci.. neobkecavas to moc... Tak ak by ste sa chceli niekto o tom pobavit napiste... je to zaujimava tema...

to Lullaby

(autor, 20. 2. 2009 0:34)

neboj existuju a nema to nic spolocne s diablom....o tom satanizme je to tu pre info....
a tato stranka nema nic spolocne s TWILIGHT...vznikla davno predtym nez natocili tuto kok....

Exsituju vobec upiri?

(Lullaby, 19. 2. 2009 20:11)

no ja neviem z toho co som sa tu docitala si myslim ze upiri su ludia ktori to asi so svojou psychikou nemaju velmi v poriadku (bez urazky/ je to asi o tom ze vyznavaju nieco co ma spolocne z diablom no a podl amna vela takychto stranok a posadnutosti s upirmi vznikla aj kvoli filmu Twilight polda mna je ten film aj knihy supeeer aj pre mn aby bolo fascinujce kebyze existuju upiri podobni Cullenovcom


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »