Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

stars-movie-stars.blog.cz...paráda

(Mia, 14. 2. 2009 10:00)

ajojky..prve ti chcem povedat ze mas super blog...o relanom wampirizme som si skopirovala na blog..ale neboj uviedla som zdroj..no ja neviem ja by som upirom chcela byt..podla mna nejsu taky strasny..ja v nich vidim nieco uplne magicke...mna oci bolia len s neoniek..takze asi nemam naznaky:Dskoda....plsky ozvi sa na blog:))diky

samozrejme

(autor, 13. 2. 2009 19:15)

nepochybuj je ich dost...a ty budes pre nich len korist tak radsej nechci...

no a su upiri aj na slovensku?

(maja, 13. 2. 2009 11:25)

existuju aj skutocni upiri? ci su to len osobi trocha mimo ak hej chcela by som sa s nijakym stretnut

moj ty

(MOJ ty ..., 11. 2. 2009 15:58)

šafte šeci.. prosím vás poznáte nejakeho upíra alebo nejaký spôsob jak ho najsť alebo prilákať?.... velmi to potrebujem ps.ten súmrat či jak je mu!! som nevidela nečítala a ani sa o to nesnažím.takže není vôbec kôli tomu.. prosím je to súrne prosím vas!!!! keby niečo tak píšte na www.bipa@azet.sk dakujem... A prosím vás moc!!

mnooo

(fakt nevie m, 1. 2. 2009 10:53)

ano mas pravdu pozerala a citala so m TWILIGHT a to ma priviedlo k tomuto tvrdeniu... a le naozaj si nevymyslam nemam dovod a z takychto veci sa sranda nerobi a viete seci ze vsetky povesti sa na niecom musia aj zakladat a aj toto asi no nie??? a zistila som ze ked je v mojej spolocnosti iny clovek tak vsekto hovorime spolu asi si myslite ze som uplne padnu ta na hlavu ALE JE TO TAK ci si to uz zoberiete ako zartik je na vas...ja mam vlastny nazor a TEORIU ak ju che niekto vediet nech napise...caute...

zas ja

(mata, 29. 1. 2009 21:18)

inak segra ma kusla do ruky jak sa berie krv a asi do zily a kvacala som ale mala som len asi 4 roky so segrou sme boli strasne besne ale teraz sme uz vzorne ziacky ani sa tak nemlatime =o) ale nie sme preto upirky ze nie?

fakt neviem

(mata, 29. 1. 2009 19:37)

ako tak ja fakt neviem co si mam o tom mysliet ja upir urcite niesom v tme sa orientujem dobre takze keby oslepnem asi sa v izbe nestratim ale nie to som xcela celkom ma zaujima tato tema ale fakt netusim ci je to pravda al co je to dost fascinujuce inak ta baba co pisala o tyx kruhox pod ocami nepozerala si nahodov twilight dost to na to sedi =o) ako ja si nerobim z toho srandu ale som zvedava a otvorena tomu ale len zo zdravym rozumom =o)

pocuvaj ma

(HELP !!!, 25. 1. 2009 13:38)

ja ti poradit neviem ale poviem ti ta tvoja kamoska sa vola Romana ??? pretoze ja sa tak volam a to co si napisal to vsetko na mna pasuje -este to ze som vegetarianka a mam stale studenu pokozku -
ale inak vsetko na mna pasuje pocuvaj ma pokial je v pohoode spytaj sa ju na krv....moznoj je upir a spytaj sa jej aky ma vtah ku psom...ja strasne velki ale ja ti az tak pomost nwm ale asi sme dve aj ja potrebujem pomoc lebo aj ja som sa tu uz raz zmienila ale kazdy ma ignoroval....ozvi sa mi!!!

H E L P ! ! !

(peto, 17. 1. 2009 19:08)

potrebujem poradit. mam kamaratku ktora ma dost bledu pokozku, hnede vlasy obcas jej vyrastaju blond pramene (ziadny melir ani zafarbene)modre oci, plne pery a tie 4 ocne zuby ma neskutocne spicate a vyrazne dlhsie, spicate ma aj vsetky zuby co su za tymi ocnymi(horne aj dolne). vie hrozne rychlo behat, velmi dobre pocuje a vidi a je silnejsia nez v skutocnosti vyzera (chuducka). je upir alebo vlkodlak? v noci je uvolnena a sebavedoma, pocas splnu ma obrovsku charizmu no akoby z nej vyzarovala netrpezlivost,hnev a pohrdanie ludmi,fascinuje ju mesiac.prosim poradte,hrozne chcem stretnut upira/vlkodlaka, ako zistim ci je to ona?

nemyslite si ze som blazon :(

(annonymus, 11. 1. 2009 18:06)

ja si ties myslim to co vy..niektori,aj ja mam cudny ocit ked je vedla mna iny clovek,nenavidim slnko,milujem tmu a spl...neviem si pomoct...som strasne bleda a seci si myslia ze mi je zle ale ja som uplne v pohode,nemozem spavat,a ked ano tak sa mi blbo spi alebo mam cudne sny.a este dodam :stale a cely zivot mam fialove kruhy pod ocami a nwm preco...ked vidim krv mam zvlastny pocit....co si myslite ??len dufam ze nie ze som blazon ..:( odpovedzte pls !!!!nevymyslam si !!!

no toto

(hanushiatko, 20. 11. 2008 23:35)

no ako nevem co je antom pravda ale ked sa otom hovori a je otom kolu knih mozno to je pravda ale jedna babka povedala no nie..... dakto dac povie a j uz zteho klebeta..a moznotakto s ato tvorilo a teraz niektory magori si niec nafantazirovali do hlavy a robia blbosta a hraju s ana upirov.....ak si niekto mysli ze je upir nech to dokaze neznamena to ze je v tmavom obleceny a pije krv ....popisats a tu moze barz co nech to ukaze...

okk

(autor, 25. 8. 2008 18:49)

dakujem....jasne necakam ze sa to bude vsetkym pacit...ked neviete o co ide tak neodsudzujte...na tomto svete sa deju veci o ktorych ludstvo nema ani predstavu....

Fergi12@azet.sk

(michaela, 24. 8. 2008 20:05)

JE so super co sa clovek o tom dozvie..paci..sa mi to.. ked to je naozaj pravda..tak.. je to..super..mne sa to moc..luubi.je to zaujimave.. asm dobry blog....vela som sa dozvedela..a ako tuseci..pisu.. ze sa im ..to..moc nepaci..nazvi me to tak.ak..ja osm uplne sokovana..lebo..sa mi to paci..:)))) nechti to vydrziiD.

Ewelynka15@centrum.sk

(Ewelyn, 24. 8. 2008 15:58)

Hm ludkovia tie vase komentare su nekonecne hlupe :-(.
Mna zacinaju uz asi mesiac od slnka bolievat oci vidim lepsie v tme ako iny mam prenikavejsi sluch mam rada tmu chodim rada na cintoriny vecer ale este stale sa necitim ako upir... ani to nechecm .. neda sa proti tomu daco robit ?!?!

upiri

(autor, 20. 7. 2008 16:03)

neboj raz sa ludstvo dozvie uplnu pravdu

presne tak

(autor, 2. 7. 2008 0:08)

ale je dobre vediet ze sme viaceri...

tajne tuzby

(sabrosita, 1. 7. 2008 21:34)

nikto nas nechape-nikto nevie co citime-nikto netusi jak trpime ale som rada tym cim som

nepochopime ale ulovime

(hounter, 25. 5. 2008 16:45)

mozno vas nepochopime ale chitime a znicime

popis

(spolocenstvo, 3. 5. 2008 22:23)

same keci aj tak nas nikdi nepochopite

dobre

(cica, 11. 4. 2008 22:08)

tak tomuto uplne verim....


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16