Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

to Lilith

(autor, 4. 6. 2009 19:49)

ahoj. ...celkom ta chapem ale ako si pisala mas este len necelych 20 takze ako ja vravim vies o zivote velke H....tak hlavu hore a mozno to raz postretme aj teba....

Prečo nie ja?

(Lilith, 4. 6. 2009 1:10)

Verím na upírov. Chcem byť upírka. Nie som žiadne decko, čo si povie ooo aké by to bolo super byť ako tamten z filmu. Netúžim po sile, rýchlosti a iných prednostiach či mínusoch. Nemilujem ani extra krv i keď priznávam, že mi chutí. No nie ta moja. Skrátka sa chcem odpútať od reality. Život človeka ma sklamal príliš nato, aby som ho dokázala dožiť ako bežný smrteľník. Nie som samovrah, ale nenávidím svoj život. Asi sa moc spovedám a nudí vás to čítať, v tom prípade prejdite na ďalší komentár...Ja budem vždy dúfať, že sa mi ozve upír, ktorý sa so mnou aspoň porozpráva o tom aké to je. Či je to ťažké, a čo všetko treba ustáť. Ak sa tu nájde upír alebo niekto kto patrí do ich spoločenstva tak nech sa mi prosím ozve na icq: 322-940-030 A keby náhodou mal niekto pochybnosti o mojej psychickej spôsobilosti tak nie som labilná :D Len veľmi nešťastná. Prosím aby sa mi neozývali 15 ročné deti...tie aj tak len snívajú...ja mám pomaly 20 a nemám čas na sny...

Lord.Fidrich Carpenter

(Lord.Fidrich Carpenter, 30. 5. 2009 16:54)

Ahoj....myslite si ze existuju ine bytosti ? ano existuju clovek vidi 4 dimenzie a je ich okolo 12...take bludy ako vlkodlaci ...to bol kanibalizmus ... okolo roku 1500do 1600 sa naslo okolo 30 .000 ludi ktory jedli ludkske maso ..... a ludia ich nazvali vlkodlaci /lycan...a upiri ze vraj bol jeden potomok upira ...nasli sa pozostatky stare vyse 1000rokov.... a stale zachovale..čunde ze ?........a tie zuby spicate a ostre jak britva....co si o tom mysliet...hmm vazne neviem...1000rokov ..to mohol chodit aj na pivo s faraonom ne :?:D: ale skoda ze faraon nezil pred 1000rokmi :D:D

Dakujem

( , 30. 5. 2009 16:35)

Aahoj.....existuju vobec upiri a lykani????????..... ked ano thak jeden znich mi moze napisat to je jedno jaky druh...potrebujem pomoc dik ...
Jozef_PP@azet.sk...dik moc

verím

(fefe, 21. 5. 2009 14:04)

podla mna treba verit aj ked urcite vsetko nie je pravda ale kazdy ma pravo mysliet si co chce....vet bez niecoho nadprirodzeneho niecoho co nevieme vysvetlit by bol nas zivot dost nudny ...Podla mna upiri existuju aj ked som v zivote ziadneho nevidela ...mozno si pomyslite ze som sibnuta ale cela bi som nejakeho stretnut abo si mozno pomyslite ze som decko...pre mna za mna si mozete mysliet co cete žili mi to urcite trhat nebude hhh....ak su tu aj viacery ktory veria nech vklude napisu na nic.....vamp-ka.....verim ze je tu viac takych ako jha:D

S.D osobne

(1828, 18. 5. 2009 16:57)

twilight bol dobry film a aj knihy su dobre... ale naozaj to trochu autorka prehnala.. neni to wsetko tak ako to napisala.. s niecim ma prawdu ale o tom slnku je to dobra howadina :)rada si citam taketo komentare a welmi radi zistujeme ci ludia weria alebo nie... je to mile ked niekto napise ze weri :) naozaj to potesi... asi by som toho nemala wela pisat ale je naozaj dobre ked was trochu oprawim :)
-neboli to
-nechci to
-nehladaj ho- to som si uwedomila az ked bolo neskoro.. mozno to pomoze waaam.. ja som ho nasla a prosila no stalo sa...

s laskou Sammy

pre niki

(angel6661231, 15. 5. 2009 15:16)

cloveka fascinuje vsetko co si nevie vyvsetlit a az vtedy to pochopi ked tomu porozumie....
vsetky nevyjasnene zahady si treba nejako vysvetlit aj ked tomu nechape...takze bez dokazu sa neda nicomu verit..

treba dokazat

(zuzul, 15. 5. 2009 10:50)

maš pravdu,na všetko treba dokazy ale ako sa vraví,bez vetra sa ani list nepohne

kym neuvidim neuverim

(niki, 14. 5. 2009 20:35)

prijala by som dokaz aby som verila.je to fascinujuce ale neuveritelne.

co ja viem...

(angel6661231, 14. 5. 2009 20:25)

boze ludkovia je to trapne toto vsetko dookola:Dako dobre berem ze MOZNO su upiri ale to je velmi male percento...aj keby tu niekto medzy nami bol upir tak by sa urcite nepriznal ktomu....
PS:kto sa prebudi z dvomi kusancami na krku dajte mi vediet:DD
360842642

to Griffon

(autor, 13. 5. 2009 22:22)

fajne..konecne niekto kto sa vyzna a chape....

vampirizmus

(Griffon, 13. 5. 2009 20:05)

OK. Jedneho casu som sa venoval magii a temy ako vampirizmus k nej neodmyslitelne patria. Studoval som si ho, vela som o nom cital. V prvo rade treba zabudnut na to, co si vymysleli filmovi reziseri, ze vampiri maju ostre zuby, nemaju radi svetlo, su silni, maju bledu pokozku a kadejake hovadiny. Toto vsetko je z filmov, zaoberajme sa teraz realitou. Takpovediac, vampirizmus by sa dal akoby rozdelit na dve skupinky. Z hladiska dusevneho je to choroba. Nie porfyria (neviem ci som to napisal spravene, ale mam na mysli chorobu pro ktorom vazne skodi slnecne svetlo). Je to Reinfieldov syndrom. Tento syndrom moze prepuknut hocikedy, ale najcastejsie v detste. Sklada sa z troch etap, ktorymi postihnuty prechadza. Prva je autovampirizmus-nechtiac sa porezete a automaticky si oblizete ranu, je to pud a reflex od prirody. Niekomu to nemusi chutit, inemu ano. A tuto to zacina. Chut moze prerast az natolko, ze sa casom zacnete sami rezat len aby ste sa dostali ku krvy. Druhy stupen je zoofagia-vlastna krv vam nestaci a zacnete pit krv zvierat. A posledne stadium tejto choroby je vampirizmus, zacnete pit ludsku krv. Su zaznamenane brutalne pripady vrazd, kedy vrah svojej obete pil krv z utatej hlavy........ Takze je to choroba.
A potom je to este energeticky vamporizmus, vedomy a nevedomy, ale o tom uz asi viete ak oto cele funguje..............

pre jaja

(mata, 26. 4. 2009 19:43)

suhlasim s tebou ale vsetka energia prudi z vesmiru a kazdy ju mozeme vyuzit pre svoje dobro z okolia ale musime byt pri tom stastny asi =o)

elementarny a energeticky upiri existuju

(jaja, 26. 4. 2009 10:18)

mno podla mna je kazdy clovek v podstate upirom len mozno o tom nevie...ale nie takym co piju krv ale elementarnym ( to je taky co cerpa energiu z prirody: slnko, zem, stromy.....)skoro kazdy chodi vikendy po praci do prirody ked je pekne pocasie nacerpat novu silu.. i ked su aj takí co idu do prirody a vobec nevnimaju to co je okolo...ja osobne patrim k tým co miluju prirodu a rada chodim bosa po trave je to super a ked to tak vnimate ani neviete kolko energie vam to da..raz mi dal energiu aj strom ked som sa ho dotykala ked som bola taka unavena ze som ledva stala na nohach a na koncekoch prstov som citila ako mi prudi krv(to mi strom daval energiu)a uz som vobec nebola unavena..

Ešte malá úpravička:

(NELAPSI, 25. 4. 2009 23:17)

Tým Twilightom nechcem nikomu nič vnucovať. Ja len že niektoré veci musela autorka aj prehnať, aby mala o čom písať. Snáď ma chápete.

Ax "ľudia"...

(NELAPSI, 25. 4. 2009 0:03)

MNo pozrite sa na seba, ľudia, neľudia, upíri... To sa rozhodnite vy. Jeden je tu upír, druhý to popiera, ďalší tu píše že je v upírom spoločenstve, ostatní nereagujú a neveria, každý neguje druhému to, že je upír tým, že je on upír, alebo že ním nie je, a keby že je, tak to sem nenapíše... Snáď ste ma pochopili, že aké... doslova a do písmena blbosti sem na seba kydáte. Ja by som sa rád stal upírom, aj keď si teda nejako ... "vsugerovávam" že ním som. Som pubertiak, parametre sedia. Nie som úplne bledý, ani nevypadám ako mŕtvola a moje zuby sú tak ... ok. No moja sila a rýchlosť nie je až taká zvyčajná, aspoň si to myslím. Nbudem sa teda viac vyjadrovať ku svojej "upírskej existencii", pretože, ako som uviedol, podľa mňa to význam nemá. Ku klanom a vetvám upírov by som ešte dopísal (resp. prečo to tam nie je ???) : Klan Čiernej ruže, klan NELAPSI-ov, čo je, teda, ako predpokladám, snáď to viete, východno-európska vetva upírov. To len taká maličká poznámočka, nikde tu totiž spomenutí nie sú. S Autorom si dovolím nesúhlasiť, aj keď nám vlastne naše názory môžu byť navzájom ukradnuté, ale Twilight je podľa mňa skvelý. Povedzme, že ak je to teda možné, vďaka nemu som ... ako ste to tak nádherne vystihli...:"precitol"
S pozdravom ;)

...

(Marcus, 20. 4. 2009 15:15)

Zdravim vas, ako uz pisali niektori predo mnou, predstava, byt upirom, je zaujimava. Avsak, kolko veci v zivote by sa musel vzdat niekto, kto sa stane upirom. Aj keby nevychadzanie na slnko bolo zapricinene tym, co sa spomina v Twilight.
Obliekanie sa do cierneho, vyzdobenie si izby truhlami... to nehovori nic o tom, ci je clovek upir.
Ak niekto pije krv... no ked mu to chuti... niekto je vegetarian, niekto pije moc... kazdy je a pije to co mu chuti.
Ak by aj niekto bol upir, urcite by o tom nehovoril verejne... ak to o sebe trvdi verejne, dokonca v tv, tak sa chce len pochvalit svojou uchylkou, ze je posadnuty vampirizmom. Ale ze je naozaj upir, to urcite nie.
Aj ja mam spicate ocne zuby, odkedy mi rastu... este aj moj zubar sa smial, ze mam "taky upirsky chrup" a nemusel som si ich ani brusit, ale netvrdim, ze som upir.
Slnko mam rad(resp. teplo), ale oci su radsej v tme. To je normalne, ze ostre svetlo dava ociam zabrat viac ako tma.
Krv mi tiez chuti, ked sa nahodou porezem pri vareni, tak si ranu oblizujem, az kym neprestane tiect... musim uznat, ze chut krvy je prijemna, ale tiez sa preto nepovazujem za upira. Samozrejme, ze sa nerezem vzdy, pocit zarezavajuceho sa noza do koze mi nie je velmi prijemny, ale nehoda sa obcas stane.
Pre tych, ktori stale tuzia stretnut sa s upirom, vela stastia, ale myslim, ze my ostatni sa uz o tom na tomto blogu nedozvieme ;-)

Inac, prijemne citanie, aj ked niektore komentare su podla mna naozaj len vysledkom vsugerovania si, ze su upiri.

Prajem pekny lov v noci ;-)

...

(zuzika, 18. 4. 2009 15:01)

..od vtedy čo som videla teraz už známy film "twilight"..tak ma začali zaújmať weci okolo toho wšetkého wjem že to je iba vymyslené ale je tak ma to zaújma..podľa mna by bolo super ekby ešte žili niaky upíri ale ešte lepľie by bolo keby nezabíjali ludí..weľmi rada by som widela niaky dôkaz ž ešte sú a žijú medzi nami ..

???

(tina, 17. 4. 2009 22:53)

ako sa mozem stat upírom?

mata

(pre zuzul, 14. 4. 2009 19:00)

k tomu potom nevies o utrpeni nic co si tym myslela a suhalsim od toho laka nas...


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »