Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: haha

(barbara, 2. 6. 2020 14:54)

vieš mňa zaujímajú vlkodlaci a vieš mi niečo povedať o vás nie že by som sa chcela stať ale iba ma to zaujíma vieš ja neverím na upíroch a vlkolakoch keď ich neuvidím na vlastne oči ale je to jedno iba chcem vedieť či vlastne žijete vieš veľa ľudí píše že je to hlúposť aj ja v tom verím ale niečo musí byť pravda či nie

som asi upir

(asi upir, 26. 10. 2020 16:59)

raz mojej kamaratke tiekla krv z ruky a po hodine prisla za mnou. ta krv bola uz poloususena a ja som sa neovladla a opytala som sa jej ci mi trochu neda a ona mi dala. krv mi velmi chuti je taka dobra a slana

som asi upir

(asi upir, 26. 10. 2020 16:59)

raz mojej kamaratke tiekla krv z ruky a po hodine prisla za mnou. ta krv bola uz poloususena a ja som sa neovladla a opytala som sa jej ci mi trochu neda a ona mi dala. krv mi velmi chuti je taka dobra a slana

som asi upir

(asi upir, 26. 10. 2020 16:59)

raz mojej kamaratke tiekla krv z ruky a po hodine prisla za mnou. ta krv bola uz poloususena a ja som sa neovladla a opytala som sa jej ci mi trochu neda a ona mi dala. krv mi velmi chuti je taka dobra a slana

som asi upir

(asi upir, 26. 10. 2020 16:59)

raz mojej kamaratke tiekla krv z ruky a po hodine prisla za mnou. ta krv bola uz poloususena a ja som sa neovladla a opytala som sa jej ci mi trochu neda a ona mi dala. krv mi velmi chuti je taka dobra a slana

Re: rychle

(michaela , 2. 10. 2020 16:15)

a kde žiješ povedz

chcem byť upírom

(príd za mnou, 2. 6. 2020 15:33)

dedina Kojaticka dolina číslo domu 168

:-)

(freya, 9. 3. 2012 20:50)

Je zábavné sledovat Váš rozhovor,jak se dohadujete o něčem o čem nemáte ani ponětí.Včetně samozvaného " upíra ".Tomu a možná i dalším bych ráda doporučila,aby zbytečně nepřivolávali to,čemu vůbec nerozumí,prosím!
Dál si klidně sledujte romantické představy filmařů a čtěte zamilované knížky pro dospívající,ale nepleťte si je s realitou,ta je jiná a dokáže být hodně krutá a v žádném případě nestojí o zveřejnění.
Buďte lidmi a buďte šťastni,že jimi můžete být a užívejte si každý den kdy žijete naplno:-)

Re: :-)

(:-0, 9. 3. 2012 22:42)

hej a ty nam tu vyrozpravas tvoj pribeh ako si upirom :D prosim ta nehraj sa ze s jedne z nih to mozno zaposobi na deti vole:Daj ty zi naplno a prestan fetovat

Re: :-)

(lady G, 13. 3. 2012 19:50)

tp hpwpris akoby si bol niecim uplne inym ako si... :(

Re: :-)

(upir, 14. 3. 2012 16:49)

ja som upir ak mi ňeveriš dak poseraj

Re: Re: :-)

(barbara, 2. 6. 2020 15:03)

kde dobre príd ku mne bývam Kojaticka dolina číslo domu 168 tak príd ak neprídeš niesi upír a ja neverím že existujete

Re: Re: :-)

(lady G, 17. 3. 2012 8:16)

A načo mam pozerat???? :) :) :) omg...

tak coo?

(som Romana, 14. 2. 2009 11:50)

mam jednnu zakl. otazku ...Myslite si ze upiri ozaj existuju?? - ze to nie su len povercive vymysli...hm...??preco ste prisli na tuto stranku ?
odpovedzte na tuto otazku a napiste svoju odpoved do komentarov....nech viem ako su na tom iny.....prajem pekny den..... :)

Re: tak coo?

(barbara, 2. 6. 2020 13:11)

ja neverím keby existovali nepísali že som upír lebo ony musia mať nejaké zákonný že ne môžu to povedať dakomu a povedať že som upír ja keď neuvidím na vlastne oči neverím už nikomu a tie články čítam dookola ale nemá to zmysel ako to vedia že aké majú schopnosti môžno žijete ale ja sa nebojím lebo tu môžno nežijú ale ja sa už nebojím prečo píšete že som upír aby niekto povedal môžeš ma zmeniť na upíra ....

červená

(Christopher Rait, 30. 6. 2010 23:11)

Počujte to čo vravíte že upíri by sa neohlasovali nepozerajte už toľko Draculu :D ... upíri chcejú spoločnosť ako aj všetci iný napr. ja som upír či veríte či nie je to tak ... môžete mi napísať na nick na pokeci KIBAwolf urobil som si ho nedávno na net chodím len raz za čas .... napr. ja mám sílu ale mám rovnako veľkú sílu cez deň aj cez noc nie že v noci veľká moc a cez deň mačiatko to nie !... v škole na valentín máme také že valentínska pošta a každý mi závidí že dostávam asi 20 papierikov s hlúposťami ako napr. mám ťa rada dúfam že pojdeme niekedy von aby sme sa lepšie spoznali a tak ,,,, upír sa môže len narodiť buďto čistokrvný ako ja alebo polovičný .... upír môže človeka premeniť na upíra iba ak je čistokrvný upír ... no napíšte na www.KIBAwolf@azet.sk ... moja krvilačnosť sa prebudila jedného dňa v kameňolome pri zranení mojej kamarátky keď som ..... no napíšte a všetko vysvetlím odpoviem na otázky a tak ... páá

Re: červená

(barbara, 2. 6. 2020 12:58)

ak si upír načo tu píšeš iba debil by písal že som upír ,ale dobre a neverím že existujú lebo je to len vymisel ja uverím keď ho uvidím na vlastne oči a povera že existujú aj vlkolaci dialši vymisel že existujú ako a pozerám seriáli ako napr.. upíri denníky je to krásny seriál ale keď si upír viem že pijete ľudskú krv ale keď som začala čítať články o upíroch a vlkolakov bolo to veľmi pekne aké vlastnosti majú ale nikto by nechel by byť upírom alebo vlkolakom lebo to čo môžno si upírom čo robiťe je odporne a to dosť články čítam napr..vás môžme zabiť kolíkom dreva ale som nedočítala ako zabiť vlkolaka ale to neznamená že verím že existujete no to je všetko .................................................

Chcete sa viac dozvedieť ? Píšte :)

(Viac informácií , 27. 3. 2020 23:31)

Gmail - didka2003@gmail.com
Gmail je len cisto založený o informáciách ...
s pozdravom danná bytosť ..

JA+TY

(Lord.John Carpenter, 28. 3. 2009 20:11)

Jak čitam pisu o nas same blbosti nikto ako vy ludia neviete o nas nic prestan nas napodobnovat ked niesi čo niesi..

Som upírka

(Anabell, 21. 6. 2017 17:03)

Volám sa Anabell Hoodwood. Spolu s mojou priateľkou Emily pochádzam z klanu Morento. Náš klan vyvraždili vlkodlaci a len my dve sme prežili a snažíme sa pomstiť. Všetky tie fámy o upíroch nás veľmi prekvapujú. Neexistuje žiadny mesačný kameň, neexistuje nič podobné. Je pravda že upíry sú neskutočne krásni ale to ostatné z tých seriálov a filmov nie je pravda. Naša existencia je považovaná za výmysel ale skutočnosť je iná. Upírom sa nedá stať, upírom sa musíš narodiť ✝️✝️.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »