Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Upíri niesu

(Simča, 26. 4. 2012 10:07)

Moja sestra vyvolávala upírov a nič sa nestalo nikto neprišiel :D to sú len Keci . Ja vás nechápem a ineč to je jasné že keď si kúpite nike trblietky a dáte na seba tak určite ste ako Edvard Cullen z Twillightu :D ja ich mám :D a vaše umelé zúbky :-P

Vampire

(Upir, 30. 3. 2012 12:29)

Chcem byt upir!!!!!!!!! Ako sa mam stat upirom??

Ahojte... :)

(lady G, 17. 3. 2012 8:21)

Chcem vam len pomocť... :) prečo tu pišete takéto uplné nezmysly? :) ja vás nechápem... čo vam už načisto preskočilo? :) stači ak je niekto trochu chorý ale toto je už moc.. :) prepáčte mi to mili "upiri".. ale toto je realita a nie filmovy romanticky film... :)

budem rada ak mi niekto normalny odpiše... :) :) :) a pravdu

Prosiiim

(lady G, 13. 3. 2012 20:04)

ahojte... je ti nejaky normallny clovek??

ziju

(tana, 28. 2. 2012 19:08)

podla vas ziju alebo nie ?

nežiju

(jana, 10. 3. 2012 11:16)

blbost keby zili tak....je to kravina
Je to pre male deti.

žijú

(Petra, 10. 3. 2012 11:20)

Upíri su super!!!!!! :*
Chcem zistit ze ci niekto z mojej rodiny nie je upir :))))

rýchlost

(dominik , 8. 3. 2012 16:01)

rýchlost upirov neviem aka je ale ked su upirske richlosti . ale este napisem tak ahoj

rychle

(Klaus, 5. 3. 2012 19:00)

Inac ozvite sa ak najdete kamen mesacny velmi mi na nom zalezi !!!

ahojte

(gabrielik, 4. 3. 2012 15:49)

newiem... fakt newiem co vam je?? je toot 21. storocie?? ak je tu nejaky skutocny upir... nech sa ozveee... budem cakat... :D AK NIE...TAK SME VSETCI TRAFENYY.... prepacte...

pozor

(elizabet , 27. 2. 2012 22:40)

žijem už od 11.storočia narodila som sa 12.2. v zime mojho otca zabili vlkodllaci krvilačne beštie mam už okolo 3243 rokov nepočítam to som zaneepraznena hladanim vlkodlaka ktori zabil mojho otca no neskor aj matku a sestru som legendouhliadaju ma 10000 milion vlkodlakov ale ja sa skrivam v temnich lesoch mna tam nikdi nenajdu abi som vam tnto vzkaz povedala musela som prejst new york policiou do knižnice sa mi tažko dostalo. mam namierene do košice-šaca chcem tam vivraždit cele rodini ktore su mi podozrive a hlavne tich čo sa volaj menom:katarina,kristina,gabriela,tieto osobi v 13.storoči priniesli do maleho mesta pohromu a cestou ich nasledovali vlkodlaci oni budu mojimi prvimi obetami su to upirki davajte si pozor natieto mena ps:elizabet grailerova

Re: pozor

(tana, 28. 2. 2012 15:56)

tak to je zaujimave mohli bi sme sa stretnut a povedat si o tom viec co ti na to ?

Re: pozor

(Lenka, 3. 3. 2012 2:38)

beres nejake lacne drogy daj sa liecit

mila elizabet

(gabrielik, 4. 3. 2012 15:42)

si okeeeeej??? drogy robia svoje... nechapem ta... ak yb si bola skutocny upir... nechapem.... si okjeeej??? ak nie... psychiatria je stale volnaa... :D

chcem byt upirom

(tana, 28. 2. 2012 15:54)

neviem ako to mam povedat ale chcela bi som byt neviem preco ale je to zaujimave a sojim snom je abi som sa stala zacala som tim ze som si kupila zvozne knihy o tom a citala a potom som sa dozvedela ze to staci len kusnutie tak som isla do pivnice kde boli vtaky no co su tie upiri tak a kusol ma jeden zatial som nic necitila ale po case ano tak tezaz neviem ako to je som nou
ale chcem abi som bola chcem dat kazde u abi vedeli ako som sa ja citela ked mi ublizili tak to mam v plane aj ja s nimi

upiri naozaj existuju

(spike134, 20. 7. 2008 14:42)

Myslim ze je to pravda ze naozaj existuju uz som jdneho stretol pred 5 rokmy ma nieco kuslo v lese a od vtedy mam take zuby a dokonca my chuti aj krv ale viem sa ovladat este to nepreniklo az na povrch mojho tela a inak od vtedy som nebol ani raz chory nic my nebolo a nikto ma nemoze porazit je to cudne no nie...

Re: upiri naozaj existuju

(Kikuš , 26. 2. 2012 19:07)

Síce niesom Upírka ani nič podobné....ale túžim sa ňou stať už od mojich 10 rokov......Neverím že Upíri existujú ale ak hejj ako to tu pííšete...ja vám verííímm...a viem ako sa citiite....Chcem byť upíírka..........Ak dakeho poznáte nech sa mi ozve..:) Ale niie... :D možno to vyzrá že som malé decko ale do upírov som fakt zblááznenáá.. ;)** 3<3<3<3
Ak si Fakt upíír odpííš :DD

upiri

(vanessa, 25. 2. 2012 16:05)

aj ja chcem bit upirom jak sa nim mam stat?

Re: upiri

(gabrielik, 25. 2. 2012 19:19)

pozri si film,kde niekto pride o rodinu a citi sa saam.. :[ :[ je strasne ak si myslis ze sem chodi nejaky "real" teda skutocny upir!!!! chcem ti len powedat ze aj ja som chcela byt kedysi niecim takym... ale ... no co sa ti tu budem spowedat... ked sem asi uz nikdy neprides... :D :D :D HLAVNE j eze mas rodinu a milujucich priatelov!!!! tak si ich drz pri sebe!!!

Re: upiri

(lenka, 26. 2. 2012 12:46)

vansa posleme ti presne krok za krokom co mas spravit...:D:D:DD ste blazni .d


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »