Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re: Re: Re: Pomoc

(Upir??, 30. 11. 2012 5:30)

Prepáč ale s tým cvokárom si to trochu prehnala.K cvokárovy chodia ľudia s chorou dušou nie zo zvláštnym vývojom tela to je rozdiel a ak si myslíš že to nemám v hlave poriadku je to už tvoj problém ja sa skôr zaoberám o radu a nie o presvedčovaní že Upíri neexistujú zaujímalo ma skôr ako s tým naložiť nie v čo veriť a v čo nie to som mohol zas tebe nahovoriť že boh neexistuje veríš mi??Radšej ver tomu čo vidíš a cítiš nie tomu čo ti niekto nahovorí a stou premenou to je nemožne takže je to zbytočné žiadanie.Skúsim rady niekde inde vážim si tvoju snahu

Ďakujem

Chcem bit upír

(Buduci upir, 23. 6. 2012 15:31)

prosimvás pomoštemi ja chcem bit upír !!!

Re: Chcem bit upír

(x, 3. 11. 2012 0:27)

Ty sa nauč písať priateľu a nepozeraj príliš televíziu, oblbuje mladých a takto svet stráca budúce "nádejné" generácie. Valē!

ehm...

(Ash, 20. 10. 2012 21:24)

Niečo som sa aj dozvedela s tohto článku.. :-)
No aj mne chutí krv no nie zvieracia, ale nemyslím si že by som bola zato hneď upír...

Re: ...

(anonym , 18. 10. 2012 19:35)

MAS PRAVDU:...ale nikdy nehovor nikdy... tiez si myslim ze toto vsetko je chore.. aby ste skoncili v blazinci... Tento blog mi vyhodilo ked som hladala nieco o historii rima atd. A JE TO CHORE ... len aby sme sa my neprekvapili :-) .. ale naozaj nestraste ludi...

smiesne

(lenka, 26. 8. 2012 2:31)

tieto komenty tu? neviem ci mam plakat alebo sa smiat nad vasou debilitou :D
som klaus, som originalny upir, vyrval som vlkodlacie srdce, mam rad chut krvi, mesacny kamen, premen ma, zijem 800 rokov, moj ujo bol drakula :D:D:D:D:D:D:D smiech :D spamatajte sa :D
menej upirskych dennikov a twilightu skodi vam to ocividne

heh

(lololol, 26. 9. 2012 21:10)

Ľudia sorry, ale fakt mi to nedá a smejem sa na niektorých týchto komentároch XDD

OMG

(lady G, 4. 9. 2012 15:16)

Ludia,prosíím prosíím.. ked si čitam vaše príspevky,tak sa mi chce z vás plakať.. Neviem,neviem.. vela pozeráte tellku.. strašne vela.. škodii vam to ma mozgy.. "ak vám už nááhodou nezamrzli" sorry .. nič osobnéé.. ale toto je už vrchol.. že asi asi normálny človek napííše "premeň ma"
ako je toto normálne?? toto je 21. storočíéé.. ani

...

(..., 29. 8. 2012 11:31)

nemaly by ste pozerat twilight pozriete si to a us myslite ze ste upiri vlkdodlaci

Zuby

(Já upírka, 30. 7. 2012 17:26)

Ahojte ... Mám rada Gothic Upír , je to nádherný štíl ktorý nosím , a ja som chcela s Vami porozprávať o upírských zuboch , mám si ich dať spraviť alebo nie ?

tajna misia 998

(laco, 29. 7. 2012 22:33)

jak sa chcete ku nam pridat tak piste na moj facebook Lacike Pavlík...upiria sekta

helenine oči

(laco, 29. 7. 2012 22:29)

ahojte ja som upir a potreboval by som nejakych novych ludi aby sme spolocnymi silami dokazali svetu ze upiri su silnejsu nez vlkodlaci....

to neny pravda

(Andrea, 23. 7. 2012 15:28)

podla mna to neny pravda citala som aj ine clanky a j som vydela filmy ale tie su pravdive podla mna tomuto clanku vobec neverim

VS

(Tg0o, 22. 7. 2012 11:58)

ty si upír ja vlkolak. V noci o 4:00 mam chuť na mäso.Potom o 5:30 mam
modrinu a do obeda nič nejak ako keby som bol pred 10 minútami na veľkých hodoch. SI DOVOĽ!!! A inač mám veľký hnev ne ex kamoša ktorý tvrdí že je upír. Moje symptómy: keď vycítim že je nepriateľ silnejší ako ja rozbehnem sa a už ma niet.Mávam záchvaty zúrivosti pri urážke že som pažravý ale osobne mi to nevadí.

Re: VS

(Tg0o, 22. 7. 2012 12:04)

a ešte jedna vec: NIE SME BEZHLAVÝ ZABIJACI!!! Sme inteligentné stvorenia a nejeme priateľov. Možno hej tak troch nie sme plno pri vedomí v premene ale sak nevadí.A inač hladam kamosa na pokecanie cc

Re: Re: VS

(Tg0o, 22. 7. 2012 12:13)

a ešte 1 vec: Mi vlkolaci nakazíme len ťažko všetky tie obrady.../aspoň ja nakazím len ťažko/.

upir

(alexis, 21. 7. 2012 21:10)

Ahoj.Ak si fakt upir,tak mi napíš na alexis.alexandra@centrum.sk Mohol by si ma prosím premeniť?Ďakujem.

...

(..., 20. 7. 2012 19:53)

radi pozerate vsedci tu twiling sagu,, ano su, ale nie ako vtych filmoch...

ja som upír či veríte alebo nie

(selena, 23. 11. 2010 21:37)

už tri roky neviem uverit tomu čo sa zomna stalo bola som vážne chorá a vnemocnici sa mi začínala strácať krv doktori sa čudovali stále sami strácala ked som došla z neocnice nevedela som zaspať citils som že niekto v je somnov izbe a zrazu ako som zaspávala ma niečo kuslo do krku rano som sa zobudila a citila somsa strašne silná pozrela som sa do zrkadla a bola som bleda a bola som čudná a každim dnom som bola blišie k to mu že som upír aj som videla svojho stvorite la stale ma navštevoval kým som nevisvetila dom aj tak to pokračuje každý si všimol že som iná.selín.15:r....

Re: ja som upír či veríte alebo nie

(Kikuš , 26. 2. 2012 19:10)

Kks či už mááš pravdu alebo nie...................Ja cchem byť tiežž.....


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »