Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Chcete sa viac dozvedieť ? Píšte :)

(Viac informácií , 27. 3. 2020 23:31)

Gmail - didka2003@gmail.com
Gmail je len cisto založený o informáciách ...
s pozdravom danná bytosť ..

rychle

(Klaus, 5. 3. 2012 18:58)

Som povodny upír...Som Klaus Elejza .Bojoval som s vlkodlakmi .Zijem už aspon 800 rokov!!!Viem vydrzat 2 tyzdne bez krvi.Viem o vlkodlakoch ze rany sa im hojia a tiez kusnutie vlkodlaka posobi na upira smrtelne.Chcem si zmerat sily s Povodnym Vlkodlakom .Kol do srdca na mna nepomoze mna doteraz ziadny upir ani upirka nedokazali premost .Dokonca viem aj liecit ludi.A už malo vlkodlakoch su takmer na vyhynutie .Ak sa mi chce ist za cielom tak idem a dostanem ho vyvrazdim vsetkych vlkodlakoch a mesacny kamen bude patrit mne vela vlkodlakoch chce mesacny kamen vraj ak sa ukaze dvojnicka a kamen umrie ona a upiri budu moct chodit po slnku.Ale ak ziskaju to vlkodlaci tak budu sa moct menit na vlkodlakoch kedy budu chciet a tiez by boli silnejsi ako predtym..

Toje vsetko :) V mojom klane su viac ako 30 upirov!!! ak sachcete pridat k nám cakame na vás aj vy mozte byt upiri a vzburit sa proti vlkodlakom znicit ich vsetkych ...

som vlkodlak

(beba, 9. 5. 2013 15:20)

ja som vlkodlak je ich na svete malo ten mesačni kamen je totalne blbosť mi sme silnejší aj ked je nás na svete málo menej než 5 noačo mesačni kamen je nám na nič ja som zistila inu taktiku ako sa premienať a byť silnejší a kamarádim sa s upirom naozaj , to čo si napisal to nieje pravda takto sa nepohrávaj

Re: rychle

(marek, 14. 5. 2013 23:13)

som normalny chalan a fascinuju ma upiry, chcem o vas vediet vsetko o Vas upiroch. Viem vravite si ze co ma je do toho ale zaujimam sa, dakujem.

:DDDDD

(si trapko, 21. 11. 2013 18:51)

kamarade priveľa pozeras upírske denniky :D......

neviem či nejaký upíri vlkodlaci alebo čarodejnice existujú ,ale verím v to pretože už len z logického hľadiska sú o nich legendy a v nich je vždy niečo pravda... preto verím že exustuju možno poznám osobne nejakého z tíchto nadprirodzených bytostí , možno nie ... ale veľmi rád by som sa zním zoznámil pokecal a ták ... mať večný život je dar ... lenže záleži ako tern dar využijeme ...som zastanca pozitivyzmus tiež ma zaujíma ezoterika nevysvetlitelné javy a chcel by som poznať minulosť.

Re: rychle

(Martin, 18. 4. 2015 9:19)

Hele, netvrdim že upíri neexistuju, ale pozri sa na to. O upíroch vieš len s pár častí náhodných s upírskych denníkoch. Pretože každý upír vie liečiť svojou krvou. Kol do teba pomôže ak nie si pôvodný upír. Ale si :D takže na teba by malo fugovať len kôl s brezy, pretože na ňej zomrel Dracula. Upíri to je jedná vec že môžu existovať, ale dvojnice, mesačný kameň a vlkodlaci. To je nemožné. Dracula bol upír, bola to legenda. Ale počul si nejakú legendu o mesačnom kameno o dvojniciach a o vlkodlakoch. Na taketo veci jednoducho nikdo neverí.

Som len normálny človek

(Niesom upírka :), 25. 7. 2017 17:17)

Nebudem tu kecať že som upirka niesom.Som len obyčajny človek ktoreho zaujimaju taketo veci dajmetomu keby upiri žili nebolo by to super?To si hovori veľa no keby to bola nelutostna bytosť ktora chce z teba vysať krv nebolo by vám všetko jedno.Takú bytosť by som nechcela stretnúť.Upir je popisovany ako bezcitný nie ako milujuci .Twilight saga či už Upirie deniky je to len serial/film neni to skutnočnosť.No keby niaky upiri žili čo aj maju dokazy na to niekktory no nwm či su prave tak by sme ich aj tak nestretli a keby stretli tak by nas zabili ae inak ako vpoho.

Re: rychle

(gabrielik, 6. 3. 2012 8:56)

si ookeej?? tebe uz z tych filmov poriadne šibe... mesacny kamen?? toto je uz fakt hodne psychiatra... :/ smutnee

Re: Re: rychle

(Simča, 26. 4. 2012 10:09)

Vieš rychle to je fakt vo filme :D ale je to blbosť :D ale keby boli upíri tak by som ním chcela byť :D Ale teraz keď niesu tak nechcem :-P A inač ten film sa volá Vampire Diaries :PP

Re: Re: Re: rychle

(lady G, 29. 4. 2012 8:19)

ááách... ani psychiatria nepomáha.. je mi váás luto.. sorry nič osobnéé nechcem si proti sebe nejakeho upira poštvať.. :) haha ale ved upiri su vymyslenííííí... :) su to len abyčajnééé filmy.. :)

Re: Re: rychle

(mimik, 26. 4. 2012 22:23)

ako ty mouzu ludia verit ked takto pises ja by som tiez chcela byt upirom ako sa to da

Re: rychle

(Táňa, 7. 3. 2012 16:27)

tebe uz na cisto preskovilo ... mal by si prestat pozerat upirske denniky lebo ty si neni normalny

Re: rychle

(Vfhcddf, 21. 4. 2012 22:58)

Vies ako nas tieto tvoje reci urazaju nemas pravo na mesacny kamen !!!?!!?!??!!!!!

Vfhcddf _ počúvaj ma

(Simča, 26. 4. 2012 10:11)

Si fakt upír ?? :/ ak áno tak verím :D ale neklam :D

Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(misa, 1. 7. 2012 17:34)

šibe ti upiri niesu len velmy la pozera upirske denniky alebo twilight saga

Re: Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(beba vlkodlak , 9. 5. 2013 15:30)

no to že ti chuti krv to je choroba taku poznam najskôr si budeš cicať svoju a potom ked ti nebude stačiť tak zvieratam a nakoniec budešpre ňu robiť všetko aby si ju mal a budeš kradnuť z nemocnice krv aj ked som vlkodlak a na tu stranu sa viac prikladam tak by si mal skusiť niečo čo ti chuťi a na krv zabudnuť upirie priznaki su ine moja kamaradka je upir aja ju poznam

Re: Re: Re: Vfhcddf _ počúvaj ma

(Renáta, 21. 7. 2013 20:09)

Asi, máš vážne problém, pretože existuje taká choroba. Neboj sa, z upírom to nemá nič spoločné ( aj keď je fakt že ja som žiadného nevidela a pravdepodobne ani neuvidím, lebo nie sú ), len si nahováraš že musíš piť krv a zo zvyku ti začne chutiť, alebo jej máš nedostatok,a preto ju potrebuje tvoje telo a mozog to vníma ako fakt že sa z teba stáva upír. Veď nedostatok krvi je normálna choroba. Tak sa snaž nikoho nezožrať ;) :D

Re: Re: rychle

(ll, 8. 5. 2012 15:01)

ChoĎ do ezoteriky vole! :D

Re: rychle

(Vl, 22. 4. 2012 10:13)

Pocul si uz o cistokrvnich vlkodlakoch su asi 5 na svete cistokrvni je 100krat silnejsi ako povodni su to potomkovia povodnich ale asi si onich este nepocul!!!!!!

Re: Re: rychle

(samovrach, 22. 6. 2012 22:28)

od mala ma fascinuje stat sa raz vlkolaj ale ako sa to da?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »