Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

som upir a hladam upirku napiste

(vladimir drakula, 7. 5. 2012 9:32)

Re: som upir a hladam upirku napiste

(naty, 13. 5. 2012 18:53)

naozaj?
nathy@atlas.sk

debikli

(claus, 12. 5. 2012 11:40)

psichiatria asi vam uz zebe s tich kravin upirske denniky to je vymislene ale aja ve ri na upirou dokaz: youtube :::::verte neverte krvna banka

upíri, vlkodlaci

(www, 7. 5. 2012 8:44)

To či sú medzi nami, je možné, ale že by sa verejne propagovali si myslím, že je hlúposť, nie každý rád na seba upozorňuje. Oni sami vedia čo to obnáša.Niektorých priťahuje ich nadprirodzené, ale častokrát si neuvedomujú svoje dôsledky. Nie vždysa dá dať cšetko do poriadku, ak si vyberiete cestu, nie vždy sa dá z nej aj vrátiť.

prepelicova

(natalka, 3. 5. 2012 13:21)

jan som upirka mam 4 zubi

i love vampire

(stefan salvatore, 2. 5. 2012 19:58)

na youtube : verte neverte : krvna banka je to podla skutocnej udalosti

i love vampire

(stefan salvatore, 2. 5. 2012 19:52)

ja vlkodlak sa mozem premenit kedi chcem moj otec obetoval dvojnicku mesacni kamen zacarovala mama a kedze moj otec je aj upiraj vlkodlak tak vlkodlaci aj upiri ma ju tu najvedsiu moc na svete ak chcete sa ma nieco opitat facebook majo mario

i love vampire

(stefan salvatore, 2. 5. 2012 19:45)

ja vas nechapem ja som upira videl v lese boloto nieco strasne a do teraz ma prenasleduje ale moja mama carodejnica ma vzdy zachrani ja som lkodlak je to nieco dobre a moje 2 sestri su pôvodne cize nesmrtelna upirky sestri maju 3000 rokov priblizne ja iba 7tisic a moj otec claus je aj vlkajupir je to najsilne si na svete ma 9000 rokov najdete ma na v lese na spln pri hodine 12:00 vecer cakam vas na veceru sa tesim

i love vampire

(stefan salvatore, 2. 5. 2012 19:45)

ja vas nechapem ja som upira videl v lese boloto nieco strasne a do teraz ma prenasleduje ale moja mama carodejnica ma vzdy zachrani ja som lkodlak je to nieco dobre a moje 2 sestri su pôvodne cize nesmrtelna upirky sestri maju 3000 rokov priblizne ja iba 7tisic a moj otec claus je aj vlkajupir je to najsilne si na svete ma 9000 rokov najdete ma na v lese na spln pri hodine 12:00 vecer cakam vas na veceru sa tesim

i m vampire...smich ce va parin

(niekto, 25. 10. 2009 19:17)

polovica zvaz tu ne nich neveri...tak naco chodite na teto stranky...ja na nich verim lebo som zivim dokazom..musime sa schovavat koli takym ako ste niektory vi...a co tu pletiete twilight...aj tak co sa tam v tom filme odohrava neni pravda...mozeme sa ukazat na slnku...cesnak je vam na hovno..a upiri by nikdy ale nikdy nepriali do rodiny cloveka!!!!neverime im nicia iba planetu...a soory nika ztvoja krv musi byt trochu skazena!!!a pre malickost ci ako sa vola-staci ak ta pohryzie pravy upir ale nue premeneny...dlho sme tu neboli ale zaciname sa prbuczat...je mi jedno c tomu budete verit ...ale moja kamoska j wdaka mne silnejsia...ale niekazdy upir je normal...su aj takjy co wrzdia len tak....Dobru chut

Re: i m vampire...smich ce va parin

(Rousi, 28. 3. 2012 11:55)

Ahoj rada by som sa s tebou porozpravala ak si skutočne upír . Mám pár otázok na ktoré mi neodpovedia ani doktori nikto tak prosím ak by si bol tak dobrý napíš na nick: tinka.machalekova@azet.sk

Re: i m vampire...smich ce va parin

(Rousi, 28. 3. 2012 11:55)

Ahoj rada by som sa s tebou porozpravala ak si skutočne upír . Mám pár otázok na ktoré mi neodpovedia ani doktori nikto tak prosím ak by si bol tak dobrý napíš na nick: tinka.machalekova@azet.sk

Re: i m vampire...smich ce va parin

(Niekto, 29. 4. 2012 15:43)

prosim ta zprav zo mna upirku spravila bi som co len bi si mi povedala napis mi na moj eimal miki1998@centrum.sk prosim budem ti vdacna spravila bi som hoci co!!!!

Re: i m vampire...smich ce va parin

(Lorelai, 2. 5. 2012 11:56)

Ahoj zaujmal by ma tvoj príbeh napíš sona.xxxxxxxxx@gmail.com

.........................

(nezname meno, 18. 4. 2012 11:05)

Viete ake je byt upirom je to hrozne.
1. Vadi ti slnko este horsie.
2. Polovica ludi vas chce znicit.
3. Ja to viem lebo som upirka. hovorim vam je to katastrofa zijem 1600 rokov zaokruhlene.

Re: .........................

(Lorelai , 2. 5. 2012 11:49)

Nie nevieme aké to je a nemyslím si že vás chcú všetci zabiť.

čitajte

(lady G, 6. 3. 2012 9:02)

prepacte ludkovia ze vam to pisem na rovinu... ale tieto vase komenntare hranicia so psychopatom... :) ak ma chapete?? nechapem niektorych "ludi" co to sem pissete za UPLne vymyslene somariny?? tamten je vlkodlak.som upir...... same keci.keci.keci... VSCHOPTE SA... ak nie... PSYCHITRIA JE STALE VOLNA... NIC OSOBNEEE

čítajte

(Petra, 10. 3. 2012 11:24)

Vies mne je to jedno verím ale..... je to super keby boli.
:) :

Re: čítajte

(Tereza, 10. 3. 2012 11:29)

Moja milá je to úplná blbosť upíri nie su a keby boli tak by mizlo vela ludí každý den.Nechcem vám brat ilúziu ale uz sa konečne .........
Spametajte sa nič nejestvuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je to úplne na hlavu čo tu píšete.

Re: Re: čítajte

(lady G, 13. 3. 2012 19:48)

mas uplnu pravdu... ale ked na nich neweris tak preco sem pises komenty a vlastne si tu?? :) ani ja na nich newerim.. :) je to somarina a vy osatni s adajte liečiť... :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »