Choď na obsah Choď na menu
 


Upíri žijú medzi nami...

6. 4. 2008

 

 Obrázok

Upíri žijú medzi nami 

Ľudské bytosti pijúce krv. Sú tajomné, fascinujúce, hrôzostrašné

Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky.
Legendy o ich krvilačnom vyčíňaní pretrvali stáročia. Upíri nie sú však iba prízrakmi dávnej minulosti - žijú medzi nami aj dnes. Vytvárajú záujmové spoločenstvá, vydávajú časopisy s návodmi, ako púšťať žilou, majú vlastné internetové stránky aj zásielkový katalóg Záhrobie, ktorý ponúka „všetko, čo súčasný upír potrebuje“. Traduje sa, že vampírmi sa stávajú hriešnici, samovrahovia, čarodejníci, alkoholici, deti, ktoré sa narodili so špicatými dlhými zubami, obete nevyjasnených vrážd a mŕtvoly, ktoré neboli kresťansky pochované. Na to, aby bol človek upírom, však nemusí najprv zomrieť. Dnešní vampíri majú s grófom Drakulom totiž len málo spoločné. Chodievajú do práce, nakupujú v supermarketoch, vystupujú v televíznych šou. Pestovanie upírskej tradície je pre nich skôr hrou či formou protestu proti stavu spoločnosti. Napriek tomu sa ľudia v rôznych kútoch sveta stále stretávajú s nevysvetliteľnými záhadami, ktoré pripisujú práve temným uctievačom noci. Tým ozajstným...

„Krv mi dáva silu. Som upír a moji priatelia to vedia. Dovolia mi, aby som sa z nich napil. Nepotrebujem veľa, stačí, ak si na tele urobia malú reznú ranu. Nikomu neubližujem,“ tvrdí 23-ročný Robert - hosť nemeckej talkšou. Niektorí diváci neveriacky krútia hlavou, iní sa smejú. Je ťažké uveriť, že vychudnutý mladík s bledou pleťou, výrazným mejkapom a čiernym plášťom je vampír. On je o tom presvedčený. Rovnako ako 19-ročná Jessica, Američanka, ktorá prišla do televízie porozprávať o svojom upírskom spôsobe života. Celý jej byt je zariadený v čiernej farbe, nechýba v ňom ani truhla. „Občas v nej spávam,“ vyhlási a veľavýznamne sa usmeje. Odhalí pri tom do špica zbrúsené očné zuby. Nie sú dielom temných síl, o ich vampírsky výzor sa postaral zubár.
 
Pochutnáva si na zvieratách
Doktor Stephan Kaplan, známy prenasledovateľ upírov, je presvedčený, že po svete chodí asi 1000 ľudských vampírov. Spolu s malou skupinou svojich nasledovníkov cestuje po krajinách a zbiera informácie súvisiace s krvilačnými tvormi. „Stretol som viaceré takéto bytosti. Sú inteligentné, vynaliezavé a na rozdiel od dávnych povier nezľaknú sa cesnaku ani svätenej vody. Žijú medzi nami, jediné, v čo môžeme dúfať, je, že nakoniec všetko zlé a temné prehluší záblesk svetla - a my sa ich zbavíme navždy...“ Upíri si zatiaľ veselo chodia po svete a hľadajú svoje obete. Nemusia nimi byť práve ľudia, uspokoja sa aj so zvieratami. Podobne ako 53-ročný Moskovčan Vasilij Gembitiskij. Neznáša slnko, von vychádza iba v noci, alebo keď je obloha zatiahnutá mračnami, kožu má posiatu nehojacimi sa vriedkami a už roky si pochutnáva na krvi. Lekári zistili, že trpí zvláštnou chorobou - porfýriou. Jej príčinou je zlá látková výmena v krvi. Pacienti s touto poruchou neznášajú slnečné žiarenie. „Raz sa ma sused spýtal, či by som mu nepomohol pri porážke prasiat. Keď som uvidel teplú krv prúdiacu do nádoby, nedokázal som sa ovládnuť... Chutila ako vynikajúce víno,“ spomína Gembitiskij. Odvtedy pomáha pri zabíjačkách.
 
Upírkou je aj 30-ročná Lydia Buchanová z Bristolu vo Veľkej Británii. Vzdala sa svojho zamestnania na univerzite a začala si hľadať nočnú robotu. Čiernovláska zistila, že neznesie denné svetlo a po tom, ako prvýkrát ochutnala zvieraciu krv, nemôže sa jej nasýtiť.


Krv a erotika
Fenoménom upírov sú fascinovaní aj spisovatelia a filmoví producenti. Prostredníctvom ich diel ľudia sledujú príbehy vampírov odsúdených na nekonečné bytie medzi životom a smrťou. Práve na základe romanticko-hororových filmov či kníh vo svete vznikajú rôzne spoločenstvá, ktorých prívrženci sú zanietenými vyznávačmi čiernej mágie. Mnohým z týchto ľudí dodáva upírsky životný štýl pocit bezpečia, myslia si, že ako vampírom sa im nemôže nič stať. Pre mnohých je lákadlom aj erotika, ktorá bola oddávna neoddeliteľnou súčasťou upírskych legiend. Na Balkáne sa hovorí o mŕtvych manželoch a manželkách, ktorí vstávajú z hrobov, aby si na svojich žijúcich partneroch vynútili plnenie manželských povinností. Slobodní upíri pod rúškom noci zase navštevujú mladé dievčatá.
 
Medzi vampírmi a ich sympatizantami je veľmi žiadané aj upírske porno. Jeho aktéri si otvárajú žily na rukách, hryzú sa do krku a vzájomne si sajú krv. Tieto praktiky nasledujú niektoré páry aj v skutočnom živote. Byť upírom je aj dobrý biznis. Jedna dobre vyvinutá newyorská striptérka zarába na tom, že pri vystúpeniach popíja vlastnú krv.

 
Zločinecké gangy
Nad tým, kde získať najvzácnejšiu tekutinu, si lámu hlavu všetci upíri. Ale ako to už býva, kde je dopyt, tam je aj ponuka. V Číne sa dokonca rozvíja špeciálne obchodné odvetvie - nekontrolovateľný nákup a predaj krvi. Živia sa ním ilegálni priekupníci, ktorí si vybudovali siete profesionálnych darcov. Množstvo tejto tekutiny im poskytujú aj narkomani a prostitútky. Novodobí upíri organizujú aj únosy. Svojim obetiam, ktorými sú predovšetkým deti ulice, potom odčerpávajú krv. Mnohým až dovtedy, kým nezomrú. Vampíri iného druhu sú zase v Spojených štátoch módnou záležitosťou. Vytvárajú záujmové spolky, majú vlastné obchody ponúkajúce oblečenie v štýle filmových upírov, umelé upírske zuby či literatúru venovanú krvi, jej pitiu, skladovaniu a príprave špeciálnych krvavých kokteilov. V New Yorku funguje aj Drakulov klub, ktorý vznikol v roku 1965. V súčasnosti má viac ako 3000 členov a je najväčším upírskym klubom na svete.

Horor na cintoríne
Domovinou legendárneho grófa Drakulu, „praotca“ upírov je Rumunsko a práve v tejto krajine došlo pred mesiacom k hororovej udalosti. V malej dedinke Marotinul de Sus rodina Tomovcov došla k záveru, že ich mŕtvy príbuzný Petre je vampír a saje im krv. Preto vnikli na cintorín, vykopali jeho telo a po strašidelnom rituáli ho spálili a vypili vodu s jeho popolom. „Keby sme tak neurobili, všetci by sme zomreli,“ vyhlásil švagor upíra Gheorghe Marinescu. „Keď sme otvorili rakvu, takmer sme odpadli od hrôzy. Na ústach mal čerstvú krv. Rozrezali sme mu hrudník a vybrali srdce. Stonal a skučal pri tom.“ Príbuzní od Petreho smrti trpeli nevysvetliteľnými zdravotnými problémami. Po vypití vody s popolom zomretého vraj všetky ochorenia razom zmizli. Tomovci majú teraz už iné problémy. Petreho dcéra ich za hanobenie hrobu a nebožtíka udala na polícii. Hrozia im tri roky väzenia.
 
Vysávači životnej energie

Pitím krvi sa preslávilo aj niekoľko zločincov a duševne chorých ľudí. Napríklad najznámejší sériový vrah Nemecka Peter Kurten, popravený v roku 1931. Jeho obeťami boli prevažne ženy a dievčatá, ktoré zahrdúsil a dobodal nožnicami. K sexuálnemu ukojeniu dospel tak, že pil krv, ktorá vytekala z rán. Viera v upírov, ktorí sajú smrteľníkom krv, je aj v našich tradíciách známa už stáročia. V slovanských povestiach sa uvádza, že ide o ducha mŕtveho človeka, ktorý počas noci saje ľuďom alebo zvieratám krv, a tak ich zabíja. Povera o upíroch súvisí s vierou našich predkov, že sa mŕtvi vracajú na tento svet medzi ľudí a že môžu na seba opäť vziať podobu hmotnej bytosti s cieľom škodiť všetkému živému.
 
Pravdepodobné stopy po ráznom zásahu proti upírovi sa našli aj na Slovensku. V roku 1895 v Ružomberku deti objavili lebku asi 60-ročného človeka. Niekto mu do temena zatĺkol 10-centimetrový klinec. Traduje sa, že aj čachtická pani Alžbeta Báthoryová, ktorá sa preslávila tým, že sa kúpala v krvi panien, bola upírkou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: ja som upír či veríte alebo nie

(Alexandra, 2. 7. 2012 19:48)

Ahoj.napises mi prosím ta na alexis.alexandra@centrum.sk premenis má?ďakujem

Re: Re: ja som upír či veríte alebo nie

(wampuire, 11. 7. 2012 20:16)

nebut trapna

Re: ja som upír či veríte alebo nie

(wampire , 11. 7. 2012 20:18)

tak sa stretnime a ja hned zbadam ci si upir mohla by som aj ja teba dost rozpravat

Re: ja som upír či veríte alebo nie

(wampúire, 11. 7. 2012 20:19)

tak sa stretnime ja hned zistim ci si pretoze aj ja mam toho vela co povedat..

Re: ja som upír či veríte alebo nie

(Vamp.Janči , 18. 7. 2012 22:45)

To mysliš seriozne , že si upirka ?

chcem bit upir

(Július Heiker, 13. 7. 2012 9:31)

PíšTE NA gmail : julko.heiker@gmail.com
pokec: julko987654321
facebook: Johny Depp
píšte aj ked budete chcieť krv
PROSíM chcem biť tiež upír moc prosím

ok

(Daduska, 11. 7. 2012 20:27)

vy ktory tu pisete mozno ste a mozno nie, ja som raz zbadala chalana krasneho bleda tvar vilisovana oci krasne stal pri aute a drzal v ruke motor povecte co si pomyslite,,, do mna dosiel divny strach a tak som zrychlila domou zastala pri dome a potom nic.. rano vstanem do skoly a to iste auto slo oklo mna potom idem zo skoly a chlapec mrtva koza nepriamy pohlad na mna tak utrapene pozrel a presiel oklo mopjho domu ja som automaticky z rychlila a on on bol prec. vecer vencim svojho psa a on on to by bolo aj na dlhsie celu praudu nemozem povedat ale uistujenm ze ja niesom ZATIAL.

moja snaha

(wampire, 11. 7. 2012 20:14)

vi ludia ste len samy klam nerozumiete ze nic stoho co je v realite nieje twiling saga.... ja sa nehram za upira nemam zaujem mna to moc moc fascinuje a nepokladam za kazdeho cloveka CITUJEM. ha to je upir. ano kazdy znas ma svoje problemi ale netreba to vihladavat prave tu pretoze vsetko je to len o prekliati,... mam iste veci za chrbtom, a nerobim sa tu z nicim.. clovek ked ssa citi nad dne je vzdy lepsie pretoze moze predpopkladat ze potom viskoci este vissie. tento zivot je uz samotne peklo tu musi clovek deiet , makat aby sa udrzal ale ani to nestaci. tak sa premozte a nenavstevujtete to tu . ja som vam to prisla len povedat pretoze ten kto tuto stranku cvimislel potrebuje len od mladyxch ziskat fantaziu iluzie a potom pridat nove a nove.....

chcela by som to zazit-a viem onich par veci...

(michaela, 11. 7. 2012 10:54)

co myslite ako by vam bilo srdce keby vas upir chytil a chcel by vas trochu osobne pobozkat pritlacil by vas ku stene tam by ste boli sami nicoho nic by kracal za vami pri mesacni noci chytil by vas ale uz som sa toho vzdala byt upirom to radsej chcem byt vila ale dostat bozk od upira tak to asi nikdo nezazil ako ze sa zaujimam o upirov vy onich par veci napr:maju bielu dokonca az priesvitnu kozu a maju ju studenu ako lad, oci maju cevene nebo az dokonca krvave,vedia lietat,maju spicate zuby mozu meriat az do 3-4cm,maju dobre vyvynuti cuch az na jeden 1km a dozivaju sa az 300 alebo aj viac rokov.............tento dokument michaela 11.jula2012

Chcem bit upír

(Buduci upir, 23. 6. 2012 15:30)

prosimvás pomoštemi ja chcem bit upír !!!

Drahi ludia!

(doughterofbastion, 13. 5. 2012 19:15)

Znamim faktom je, ze televizia je tu aby manipulovala ludmi, presviedcala o takzvanej "realite". Preto je nasvete tolko vrazd, kradezi spachanych detmi.
Tak isto aj Upirske denniky, Twilight, Vampire knight ( pre milovnikov Japonska ) Queen of the damned, Underworld a podobne fantaziijne produkty televizi vam odovzdava ani zdaleka pravdive informacie o upiroch.
Kazdy jeden z vas, deticky, ste ovplivneni nazorom, ze upir je nadherny, farbu oci meniaci, krvilacny, svetlom ohrozeny tvor.Nie.
Nemusime sa sc hovavat pred slnkom, nedokazeme zmenit farbu oci, nie sme super rychli....a ani sa neleskneme na slnku...:D Pijeme krv, ale nemusime zabijat ludi. Mame ine schopnosti, ktore nad umoznuje dostat krv od darcu z jeho vole...a nepotrebujeme litre krvi....staci malicko na to, aby sme prezili....a nie sme nesmrtelni.
Deti, ale nechcite byt upirmi. Opustit rodinu, statit priatelov,, mat strach, vedome ublizovat aj ked ostatni si to neuvedomuju....vela krat by ste chceli sa dostat z tienov ulic, z pazurov noci a lucov mesiaca...Musite vsak ostat v prisahe vernosti...

Re: Drahi ludia!

(nina, 10. 6. 2012 23:23)

píšeš to tak realisticky. pre niektorých ľudí už život nemá cenu, preto hľadajú útechu v nadprirodzenosti, preto veria takýmto filmom. samozrejme sú i taký, ktorých naozaj očarí iba moc krása schopnosti a večný život upírov, avšak niekto za tým hľadá to, čo v reálnom živote nenašiel a verí, že to nájde medzi Vami

Re: Drahi ludia!

(siska.s, 19. 6. 2012 14:58)

Twilight je film ale to neznamená že taka neni realita čo ak je bojite sa si to priznať a utešujete sa pride k tebe upir je rýchly silný studený pekný nezomrie kým ho iny upir neroztrhá a nezapáli ako vieš že to neni realita ??? ja verím že su upiri

:(

(Ythtfd, 21. 4. 2012 22:53)

Netreba sa hambit za to co sme !

Re: :(

(Alex :E, 11. 6. 2012 23:10)

Ahoj ty si upir ked hej a mas fb tak mi daj meno a ja by som sa ta chela nieco opitat

Re: :(

(siska.s, 19. 6. 2012 14:53)

aj ty si upír ? prosím boli premena? ja verím že su a nikto mi to nevyhovorí

upíri

(siska.s, 19. 6. 2012 14:45)

ak upíri naozaj sú aj na slovensku vo Zvolene tak potom neviem páči sa mi film o upíroch a trochu som aj verila že sú teraz už verím uplne je možné že keď upír pohryzie dieťa ale nevisaje krv tak to dieťa sa stane upírom?

pomoc...

(Radka, 28. 5. 2012 22:05)

alex...potrrebujem sa pozhovárať...

XI

(IX, 14. 5. 2012 23:48)

skoda ze sa to neda zdielat na fb :DD cely svet by sa vam zasmial :D

omg

(istvan, 14. 5. 2012 23:47)

ja by som koli takymto kksovynam zakazal telku,comp,internet,


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »